מוזיאון פיקאסו

museu picasso, barcelonaבקרו באתר

אודות

המוזיאון, המתפרש על פני חמישה בתי מגורים של אצילי ברצלונה מימי הביניים, מלווה את התפתחות יצירתו של האמן הנודע. יש בו תערוכות קבועות של אלפי ציורים ורישומים של פיקאסו, ולצדן תערוכות מתחלפות מעניינות. הביקור מומלץ מאוד גם עבור אלה שאינם חובבי אמנות. המוזיאון אינפורמטיבי מאוד ומעניק מידע מעניין על חייו והתפתחות סגנון הציור של פיקאסו. בנוסף להסברים התלויים על הקיר, מומלץ לשכור מדריך קולי (באנגלית).

אתרים נוספים בסביבה

הרובע הגותי

הרובע הנפלא שנמצא בעיר העתיקה החל להתפתח בתקופה הרומית. הוא כולל את הקתדרלה הגותית והחצר המיוחדת שלה, היכלות מפוארים, כיכרות וסמטאות מלאות חן ובהן בתי קפה וחנויות קטנות. ייחודו של הרובע באווירה מלאת הקסם שלו - הסמטאות הצרות בנויות כמבוך ומתפתלות מכיכר קטנה אחת לאחרת, בין חנויות, כנסיות, ארמונות מימי הביניים ושרידים מהתקופה הרומית. שיטוט ברובע הוא חובה לכל מי שמבקר בעיר; מומלץ להקדיש זמן לטיול באזור שבו היה ה"קאל" - הרובע היהודי העתיק. ניתן להגיע אליו מרחוב סנט אונוראט (Sant Honorat) הגובל בקיר המערבי של היכל הג'נרליטאט (היכל הממשל האוטונומי הקטלאני).

הרמבלה

בראשיתה היתה לה רמבלה רחוב צר שעבר לאורכו של נחל שזרם בעיר, ליד חומות העיר העתיקה, ונשפך אל הים. הנחל יובש וערוצו הפך לעורק הראשי של העיר. בגלל היותה מורכבת ממספר חלקים, קיבלה השדרה סיומת של רבים והיא נקראת 'הרמבלאס', כאילו מדובר בכמה שדרות. את האווירה הייחודית בשדרה המרכזית ולב ליבה של ברצלונה, לא ניתן לפספס. טיול בשדרה והליכה תחת העצים המשובצים לאורכה הם אטרקציה מהנה בפני עצמה. השדרה הצבעונית, הססגונית והתוססת הזאת נחשבת לעורק הראשי של העיר. לאורכה תמצאו שפע של חנויות מותגים ומזכרות קטנות וגדולות, בתי קפה, מסעדות תיירותיות, בניינים מעניינים, שוק לה בוקריה (Mercat de la Boqueria) המפורסם, פסיפס האבנים המרשים של מירו ומופעי רחוב מגוונים הכוללים: מוזיקאים, רקדנים, פסלים אנושיים ועוד אטרקציות שהן חגיגה לעיניים. השדרה נמתחת מכיכר קטלוניה (placa de catalunya) היפייפיה, מוקפת הפסלים והמזרקות, ממנה אפשר להתחיל לטייל לאורך השדרה עד לפסל קולומבוס (Mirador Del Colón) הנמצא בקצה השני ומצביע לכיוון הים. מומלץ להיכנס לאנדרטת קולומבוס, אך יש לקחת בחשבון שלעיתים התור ארוך. הרובע הגותי (barri Gòtic) הקסום מתחבר גם הוא לשדרה, כדאי לסייר בסמטאות הצרות והמרוצפות אבן, להביט במבנים העתיקים מימי הביניים, לסייר בחנויות, בתי הקפה והמסעדות הקיימות בו. שכונת אל רוואל (El Raval), ביחד עם הרובע הגותי היו שתי השכונות ההיסטוריות שתחמו את השדרה. בשנים האחרונות, ובשל מיקומה המרכזי, אל רוואל מושכת אליה צעירים רבים ומהווה גם היא מוקד בילויים.

כנסיית סגרדה פמיליה

מבנה בזיליקת סגרדה פמיליה (La Sagrada Familia), שפירוש שמה הוא "המשפחה הקדושה", הוא מרשים, יפהיפה, ואטרקציית חובה למבקרים בברצלונה. האדריכל אנטוני גאודי (Antoni Gaudí) יצר במבנה המרהיב, שהוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, עולם שלם של דמויות, ואופי המבנה הינו סיפור בלתי נגמר, כמו הבנייה עצמה שטרם הושלמה עד עצם היום הזה. על פי תוכניתו של גאודי, לקתדרלה 18 צריחים סה"כ (שחלקם עדיין בבנייה), המסמלים את שנים עשר השליחים, ארבעת האוונגליסטים, מריה הבתולה וישו. במודל הקתדרלה שלוש חזיתות המסמלות את לידתו, מותו ותחייתו של ישו: החזית המערבית, חזית הייסורים (Passion), שבנייתה החלה כ-30 שנה לאחר מותו של גאודי, החזית המזרחית, חזית המולד (Nativity), שבנייתה החלה עוד בימיו של גאודי והושלמה כ-4 שנים לאחר מותו, והחזית הדרומית, חזית התהילה (Glory), שבנייתה החלה בשנת 2002. מלבד התכנון והבנייה, גאודי היה אחראי גם על האלמנטים הקישוטיים המרהיבים של סגרדה פמיליה, הכוללים אינספור פסלים ופיגומי פלדה, והוא הטביע בה סמלים שונים הלקוחים מהמיתולוגיה הגותית-נוצרית והמסורת הקטלונית, כדוגמת צבים, המסמלים את עוצמתה ויציבותה של הנצרות, לטאות, המסמלות את התפתחותה של הנצרות, ועוד. בבזיליקה עצמה ניצבים עמודים גבוהים זוויתיים, דמויי עץ, היוצרים אפקט של ביקור ביער מהאגדות. לראשי הצריחים ניתן לעלות באמצעות מעלית ומדרגות. מדובר על 400 מדרגות, אך מומלץ לעלות ולראות את הנוף המרשים. הרעיון לבנייתה של הקדתרלה היה של מוכר הספרים ז'וזפ מריה בוקבלה (Josep María Bocabella) שייסד בשנת 1866 את האגודה הרוחנית של חסידי סאן חוזה (Asociación Espiritual de Devotos de San José), שמטרתה היתה קידום ערכי הנצרות. מבנה הקתדרלה המקורי עוצב בשנת 1877 על ידי האדריכל פרנסיסקו דה פאולה דל וילאר (Francisco de Paula del Villar), שהוזמן ע"י האגודה של בוקבלה. בשל חילוקי דעות, שנגעו בעיקר לעלות חומרי הבנייה, הוחלף דל ויאר בגאודי, ששינה את עיצוב המבנה לחלוטין. גאודי החל בבניית הקתדרלה עוד בשנת 1883 וראה בנייתה פרוייקט חייו, עד כדי כך שבחר לחיות בה בשנותיו האחרונות. גאודי לא הספיק כאמור לסיים את הפרויקט מאחר ונהרג בתאונת חשמלית בשנת 1926. באולם התת קרקעי של הקתדלרה (בקריפטה) נמצא קברו. מאז מותו של גאודי עמלו שרשרת של אדריכלים לסיים את העבודה על המבנה, שהפך לסמל של העיר, ובנייתו הופסקה רק בזמן מלחמת האזרחים הספרדית. כיום בראש הפרויקט עומד האדריכל ג'ורדי בונט (Jordi Bonet i Armengol), שאביו לואיס בונט (Lluís Bonet i Garí) עבד תחת גאודי עצמו. השאיפה כיום היא לסיים את הבנייה עד שנת 2026, לרגל 100 שנה לפטירתו של גאודי. עד אז, גם עם הפיגומים והמנופים, סגרדה פמיליה היא עדיין אתר חובה שלא כדאי לפספס.

שוק לה בוקריה

השוק המפורסם ביותר בברצלונה ואחת האטרקציות המרכזיות של העיר. זהו שוק מקורה שהועבר לכאן באמצע המאה ה-19. עד שנת 1842 ניצב במקום מנזר הכרמליתיות היחפניות. המנזר נשרף במהומות שפרצו ברחבי קטלוניה במחאה על דרישת הכנסייה מהאיכרים, שעיבדו את חלקותיהם בסמוך למנזרים, לשלם לה מס קרקע. אם תתבוננו היטב תוכלו עדיין להבחין בשורת העמודים שהקיפה את חצר המנזר. לאורך השבוע (מלבד ימי א'), אפשר למצוא בשוק דוכנים לממכר פירות וירקות, בשר על סוגיו וחלקיו השונים וכן דוכנים לפירות ים ודגים טריים, בהם סרטנים, קלמארי ושלל מיני צדפות. יש בשוק גם דוכנים לתבלינים, לזיתים ואפילו דוכנים מיוחדים לביצים בלבד, שבהם ניתן למצוא ביצים מכל סוג ובכל גודל. פזורים כאן גם דוכני טאפאס שונים שמציעים סחורה טרייה במיוחד ועמוסים תמיד באנשים.