המוזיאון הלאומי לארכאולוגיה (MANN)

Piazza Museo 18/19, Naples
pois:book-now

pois:about

המוזיאון הלאומי לארכאולוגיה (MANN) הוא אחד המוזיאונים המפורסמים והמתויירים באיטליה ובין העתיקים והחשובים בעולם בשל העושר והייחודיות של מורשתו. שתי הקומות הראשונות של המוזיאון מוקדשות בעיקר לערים פומפיי והרקולנאום, שתי הערים שנהרסו בהתפרצות הוולקנית של וזוב בשנת 79 לספירה. במוזיאון תמצאו גם חפצים נוספים מהעת העתיקה' כולל ציורי קיר מפוארים ופסיפסים, פסלים וחפצים יקרים ויומיומיים כמו אוסף פארנזה (Farnese) שנמצא במאה ה-16 במהלך חפירות התרמס של קרקלה ברומא, ואת הפסל "שור פרנזה", אחד הפסלים השמורים ביותר מהתקופה הרומית. כמו כן, המוזיאון כולל אוסף תכשיטים גדול, הכולל את אבן החן הגדולה בעולם. שימו לב: המוזיאון סגור למבקרים בימי שלישי.

pois:also-like

Castel dell'Ovo

טירת הביצה (Castel dell'Ovo באיטלקית), שוכנת בחוף של נאפולי, במימי המפרץ של העיר. טירת הביצה היא המבנה המבוצר הישן ביותר העומד בנאפולי, כשהיסודות של האזור מתוארכים למאה השישית לפני הספירה. המבנה הרומאי נהרס ובמקומו נבנתה הטירה הנוכחית במאה ה-12. שמה של הטירה הגיע בעקבות אגדה על המשורר הרומי ורגיליוס. לפי האגדה, ורגיליוס קבר ביצה מיוחדת בין יסודות הטירה והבטיח שכל עוד הביצה תישאר שלמה, כך יישמר המקום כולו. נוהגים לומר כי בתקופת שלטונה של המלכה אן הטירה נפגעה מאוד כאשר קרס הגשר המחבר בין שני הסלעים עליהם נבנתה הטירה. המלכה אן טענה כי החליפה את הביצה, כדי לא לגרום לפאניקה ובהלה בקרב הנתינים שחששו מצרות ואסונות נוספים. הטירה ניצבת על האי מגאריד, אי של שני סלעים המחוברים על ידי גשר גדול, בו התיישבו היוונים לראשונה במאה ה-7 לפני הספירה. הטירה נבנתה במאה ה-1 לפני הספירה והייתה לה חשיבות אסטרטגית מובהקת בגלל התצפית שלה על מפרץ נאפולי. במאה ה-5 לספירה, בשל הכוח הגובר של הכנסייה והתפוררות האימפריה הרומית, היא הפכה למנזר ונשארה כך במשך 500 מאות שנה, עד אשר הנורמנים השתלטו על המבנה והפכו אותו בחזרה לטירה. במהלך השנים הטירה הייתה יעד לרצף אירועים היסטוריים וסבלה לא מעט נזק ממלחמות. הטירה הייתה וילה רומית מפוארת, בהמשך שימשה מקום לשליטים מקומיים (בין היתר המעון המלכותי של בני הזוג אנג'ווין), מקום מעצר לחלקם, הפכה למנזר, הפכה למבצר מגן על העיר, שרדה רעידת אדמה חזקה והותקפה במלחמות בסוף המאה ה-15. במאה ה-18 הטירה חדלה מלשמש כמקום מושבם של שליטים והפכה להיות מוצב צבאי. במהלך המאה ה-19, החלה התיישבות של כפר דייגים ליד הטירה - כיום זהו אזור המרינה. בשנת 1975 החל שיקום ושיפוץ של הטירה. בעשורים האחרונים המקום שמור ומשמש כמוזיאון הפתוח למבקרים. כיום הטירה משמשת לתערוכות אמנות זמניות וכוללת אולמות וחדרים המשמשים לאירועים פרטיים וכנסים. ניתן לטייל ברחבי הטירה ובחלליה הגדולים. בעוד שהטירה עצמה כמעט ריקה, שיטוט סביב חומות האבן המבוצרות נותן למבקרים תחושה קסומה של היסטוריה ארוכה. מיקומה מאפשר נקודת תצפית בנופים פנורמיים מרהיבים הכוללים את מפרץ נאפולי, העיר עצמה והר וזוב הקורץ מאחור. הכניסה לטירה היא בחינם, וניתן לקחת סיור מודרך בתשלום.

הארמון המלכותי (Palazzo Reale)

הארמון המלכותי (Palazzo Reale), פאלאצו ריאלה, נבנה בסביבות 1600 כאשר נאפולי הייתה תחת שלטון ספרד, הוא לא הושלם במשך מאתיים שנה. בפנים, גרם מדרגות כפול יפהפה יוביל אתכם אל הדירות המלכותיות בהן שוכן כיום מוזיאון הריהוט של הארמון ועוד. אל תחמיצו את סצנת המולד הענקית מהמאה ה-18 בקפלה ריאלה (הקפלה המלכותית). בארמון שוכנת גם הספרייה הלאומית המכילה אלפי מגילות פפירוס שנמצאו בהרקולנאום ושרידים של תנ"ך קופטי מהמאה החמישית. הארמון ממוקם על פיאצה פלבישיטו (Piazza del Plebiscito) האלגנטית, הכיכר הגדולה ביותר בנאפולי ונקראת על שם ההצבעה ב-1870 שהביאה את נאפולי לממלכת איטליה המאוחדת. שימו לב: המוזיאון סגורים למבקרים בימי רביעי.

קאסטל נואובו (Castel Nuovo)

קסטל נואובו, הידועה גם בשמה מאסקיו אנג'יואינו (Maschio Angioino) נראית כמו שטירה צריכה להיראות - אבן עזה, מגדלים וצריחים. הטירה נבנתה כמעון המלכותי החדש בין 1279 ל-1282 על ידי צ'ארלס הראשון מאנג'ו, והיא בצדק אחד הבניינים הבולטים של נאפולי. שימו לב, רוב מה שאנחנו רואים היום נבנה במאה ה-15 על ידי מלך אראגון אלפונסו החמישי, ובאמצעות שיפוצים מאוחרים יותר. בסוף המאה ה-15, נאפולי סופחה לספרד והטירה שודרגה למצודה צבאית, אך צ'ארלס השלישי חזר למלך נאפולי ב-1734 והחזיר אותה לטירה מלכותית. כיום קסטל נואובו היא בית למוזיאון המציג ציורי קיר ופסלים מהמאה ה-14 וה-15 וכלי כסף וברונזה.

Sansevero Chapel (Museo Cappella Sansevero)

ממוקם ברחוב התוסס של Spaccanapoli, שחוצה את הלב של centro storico של נאפולי, מקורו של Cappella Sansevero האתרי בסוף המאה ה-16, כשהיה המאוזוליאום של שושלת Di Sangro הפטריציית. השם מתורגם לאנגלית כ"קפלת האלכימאי" והוא הורחב על ידי האקסצנטרי ריימונדו די סנגרו, הנסיך השביעי מסנסברו, שחי בין 1710 ל-1771; הוא היה אדם מוכשר בצורה יוצאת דופן, אבל בתור מייסון, הוא נחשב על ידי הנפוליטנים בני זמננו ככזה שכרת ברית עם השטן. הקפלה עטויה בשיש לבן רפאים, עם רצפת שיש ססגונית וציורי תקרה של קישוט כמעט מטורף מאת פרנצ'סקו מריה רוסו, הקפלה מלאה ביצירות של כמה מהשמות הגדולים ביותר בסצנת האמנות של נאפולי של המאה ה-18 - בין אוצרותיה ניתן למצוא הפסל המציאותי להפליא של ג'וזפה סנמרטינו, Cristo Velato (הישוע המצועף).
pois:referrer-text
create a trip