אקרוטירי העתיק

Ancient Akrotiri, Thera 847 00, Greecepois:visit-website

pois:about

ב-1967 מצאו ארכיאולוגים הריסות של כפר מינואי מתקופת הברונזה – אקרוטירי העתיק. הוא נהרס ב-1,650 לפנה"ס בהתפרצות געשית, אך השתמר בצורה מפתיעה. מדובר באתר המינואי הכי גדול מחוץ לכרתים, וכמעט מפחיד לראות כמה קפא הזמן בבתי הכפר ואיך שימר אותם האפר הוולקני – ממש כמו בהריסות פומפיי. מומלץ בחום לחובבי ארכיאולוגיה.

pois:also-like

האתר הארכיאולוגי של תירה העתיקה

האתר הארכיאולוגי של תירה העתיקה כולל מגוון עשיר של מבנים והריסות מהתקופות ההלניסטית, הרומאית והביזנטית, ונחשב לאתר הארכאולוגי השני בחשיבותו בסנטוריני אחרי אקרוטירי העתיקה. תירה הוקמה במאה התשיעית לפני הספירה על-ידי קולוניסטים ספרטנים במיקום בעל חשיבות אסטרטגית, והתגלתה בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 במהלך חפירות נרחבות באזור. מומלץ לסייר באופן מאורגן במערכת המסלולים המסודרת שלה ולזהות את הריסות המבנים השונים - מקדשים, שתי כנסיות ביזנטיות, בניינים ציבוריים, בתים פרטיים, האגורה העתיקה (שוק), האמפיתאטרון ואחרים, מרביתם קירות אבנים נמוכים, חלקי עמודים ובסיסי שיש. בשיאו, היה זה מרכז חברתי וכלכלי משגשג, ובו מקדשים שנבנו בתוך הסלע, מבני ציבור רבים, ואף דרכים ראשיות עם מערכת ניקוז. כשאתם מבקרים בתירה העתיקה, שימו לב לנופים המהממים סביבכם: האתר נמצא על צוק שמשקיף לים.

מנזר פרופטוס אליאס ומוזיאון הנצרות היוונית-אורתודוקסית

מנזר הר פרופיטוס אליאס נמצא על הפסגה הכי גבוהה בסנטוריני, שגובהה 565 מ'' מעל פני הים, בדרום האי. הוא נבנה בתחילת המאה ה-18 מאבנים גדולות שנותנות לו מראה של מבצר, ובתחילה זכה לעושר ופופולריות. הוא גם תפקד בתור בית ספר לתרבות יוונית תחת התקופה האפלה של שלטון הכיבוש הטורקי במדינה. ואולם, באמצע המאה ה-19 החלה להיחלש השפעת מנזר פרופיטוס אליאס, וב-1956 גם ניזוק קשות ברעידת אדמה. כיום שב המנזר לימיו הטובים: יש בו שלוש כנסיות שמתפקדות כמוזיאון ובו סמלים דתיים והיסטוריים משמעותיים של הנצרות היוונית-אורתודוקסית, לרבות יצירות אמנות, ספרי קודש עתיקים ועוד. הנזירים במקום יציגו לכם גם מלאכות יד בסגנון עתיק, ואפילו בישול והכנת יין מסורתית.

צוק סקרוס (Vráchos Skáros)

לא פלא שצוק סקרוס הוא אחת מהנקודות המפורסמות ביותר של סנטוריני: הוא בולט מתוך היבשה ומתנשא עשרות מטרים מעל פני הים האגאי שמתחתיו, מציע נוף מדהים לכל הכיוונים ומושך אליו אלפי תיירים מכל רחבי העולם, ביניהם זוגות מאושרים שבוחרים להתחתן או לעשות את ירח הדבש שלהם במקום. מהצוק הנודע אפשר לראות את עיר הבירה פירה ואת הכפר אויה, להשקיף על הים האגאי המרהיב ולצלם תמונות מהממות גם במהלך היום וגם בזמן השקיעה, כשקרני שמש אחרונות מלטפות את האיים השכנים. הצוק ממוקם בקצהו של הכפר הציורי אימרוויגלי (Imerovigli), שבתיו ורחובותיו מהווים דוגמא מושלמת לארכיטקטורה קיקלאדית אותנטית, ועל אף גודלו הקטן הוא מכיל מגוון של מלונות יוקרה, מסעדות ובתי קפה שמציעים נוף עוצר נשימה אל המצוק ומעבר לו. הצוק של סקרוס נוצר לאורך מאות רבות ותחילתו בהתפרצות וולקנית של הר הגעש סנטוריני לפני עשרות אלפי שנים, ומאוחר יותר, בשל צורתו המיוחדת, שימש את האימפריה הביזנטית לבניית מבצר שעמד על תלו מאוד בשנים עד להתפרצות נוספת של הר הגעש ורעידות אדמה במאה ה-18 אשר הרסו אותו עד היסוד והבריחו את מרבית תושבי סקרוס לגור באזורים הסמוכים. מעט מתחת לצוק ממוקם מנזר הידוע כ"כנסיית פנאגיה תאוסקפסטי (Panagia Theoskepasti)" ופעיל עד היום.

מוזיאון חוויית היבשת האבודה אטלנטיס

מוזיאון קטן אך מרשים מאוד, בו מתקיים מפגש מרתק בין מיתולוגיה, ארכיאולוגיה וגיאולוגיה – המנסה להסביר את מיתוס היבשת האבודה אטלנטיס. זהו מוזיאון מתקדם ביותר עם קולנוע 9D חווייתי שזורק את המבקרים אל תוך התפרצות געשית, חושף אותם לתצוגות תלת מימד ממוחשבות, ושופע בתוכן מרתק לילדים ומבוגרים כאחד. המוזיאון הוקם כיוזמה פרטית בשנת 2019 מתוך מטרה לקדם את הידע של הציבור בכל הנוגע למיתולוגיה, התרבות והמסורת היוונית המפוארת, והוא הראשון והיחידי מסוגו בעולם שמתמקד כולו ביבשת האבודה של אטלנטיס. המוזיאון החדיש רותם את הטכנולוגיה המודרנית כדי לייצר הולוגרמות תלת-מימדיות, דגמים מרשימים, ציורי פרסקו אינטראקטיביים ואפילו אשלייה של רצפה שבוערת! המוזיאון ממוקם בבניין משוקם בן 700 מטרים רבועים, המידע בו מוצג בשבע שפות שונות והסיור בו עורך כשעה ומומלץ לילדים מעל גיל 6. במוזיאון חנות בה ניתן לרכוש ספרים ומזכרות למיניהן, כולם סובבים סביב אטלנטיס, היבשת שהוזכרה לראשונה על-ידי הפילוסוף הנודע אפלטון כציוויליזציה אידילית אשר שקעה יום אחד במצולות.
pois:referrer-text
create a trip