רייקסמוזיאום (Rijksmuseum)

Museumstraat 1, Amsterdampois:visit-website

pois:about

מוזיאון הרייקסמוזאום שבאמסטרדם הוא המוזיאון הלאומי של הולנד והמוזיאון הגדול ביותר במדינה, כמו גם המבוקר ביותר, עם למעלה משני מליון מבקרים בשנה בממוצע. מתוך אוסף של למעלה ממליון פרטי אומנות ומוצגים היסטוריים, למעלה מ-8,000 יצירות אומנות מהשנים 1200 ועד 2000 עומדות לראווה במוזיאון בכל רגע נתון. המוזיאון מחולק לחלקים שונים, כמו חדרי ההדפסים, אולם האומנות האסיאתית, חדר הרנסנס, אולם התקופה הרומנטית, אולם גויה, האולם המדעי וכו', ומציג כמה מיצירות האומנות המפורסמות והמוערכות ביותר בהיסטוריה מאת אומנים ...

pois:also-like

בית אנה פרנק (Anne Frankhuis)

בית אנה פרנק המפורסם הוא מוזיאון ואתר הנצחה היסטורי על גדת הפרינסחראכט ("תעלת הנסיך") שבאמסטרדם המוקדש לזכרה של אנה פרנק בפרט ויהודי הולנד בתקופת הכיבוש הנאצי בכלל ומאפשר גישה לביתה של אנה פרנק ולכל מקומות המחבוא בהם הסתתרה המשפחה. בבית זה כתבה אנה המתבגרת את יומנה הידוע, כיום אחד הספרים הנמכרים ביותר בעולם, בזמן שהסתתרה יחד עם שאר משפחתה הגרעינית בחלקו האחורי של הבית במהלך מלחמת העולם השנייה. לאחר שהוסגרו לידי הנאצים והושמדו בזה אחר זה כל בני המשפחה למעט אביה של פרנק, היומן שכתבה התגלה והפך את סיפורה של אנה לסנסציה כלל-עולמית שממשיכה לרתק מאות מליוני בני אדם עד עצם היום הזה. המבנה המשמש כיום כמוזיאון נבנה עוד בשנת 1635 על-די דירק ואן דלפט (Dirk van Delft) ועבר שינויים ושיפוצים רבים לאורך המאות: במקורו היה בית מגורים פרטי, מאוחר יותר הפך לבית עסק שבו אוחסנו סחורות למיניהן, ובתחילת המאה העשרים שימש כמפעל לייצור כלי בית ומאוחר יותר כמפעל לייצור חלקי פסנתרים. בשנת 1940 העביר אביה של אנה, אוטו פרנק, את משרדי החברה בה עבד אל המבנה, ושם גילה, בחלקו האחורי של המבנה, גם את שתי קומות המסתור שבו. חפציה האישיים של משפחת פרנק, וביניהם היומן המפורסם של אנה, ניצלו מהלאמה נאצית בזכות חסידות אומות העולם אלזיבת' "בפ" פוסקאול (Elisabeth "Bep" Voskuijl) ומיפ חיס (Miep Gies) אשר החביאו אותם. לאחר פרסומו של היומן בשנת 1947 הפך הבניין וקומות המסתור שבהן הסתתרה המשפחה למוקד עלייה לרגל לסקרנים רבים, וכשבשנת 1955 נמכר הבניין ליזם פרטי שהחליט להרוס אותו עד היסוד ולהקים במקומו מפעל, מחאה ציבורית נרחבת והפגנות הצליחו לבסוף למנוע מהמהלך לקרות, ובסופו של דבר נתרם הבניין על-ידי היזם לקרן אותה הקים אוטו פרנק ובסמוך לבניין נבנה המוזיאון שקיים עד היום לצדו. המוזיאון, שנבנה בשנת 1960, מציג את המבנה המשוחזר ובו חדרי המחבוא ששימשו את המשפחה, כמו גם תצוגות שונות של פריטים ויצירות אומנות הקשורות בשואה ובגבורה. נראה שמשנה לשנה מגיעים יותר ויותר תיירים למוזיאון, ובשנים האחרונות המוזיאון מארח למעלה ממליון תיירים מדי שנה.

מוזיאון ואן גוך (Van Gogh Museum)

מוזיאון ואן גוך באמסטרדם מוקדש, כמובן, בעיקר ליצירתו של ואן גוך, ומכיל את האוסף הגדול ביותר של יצירותיו, כמו גם של אמנים אחרים בני תקופתו. המוזיאון מכיל למעלה מ-200 ציורים מקוריים של ואן גוך, כמו גם למעלה מ-400 רישומים ו-700 מכתבים פרי עטו. התצוגה המרכזית במוזיאון מציגה את ציוריו בסדר כרונולוגי לאורך התקופות השונות בחייו של האומן הדגול והאירועים שעיצבו את חייו הטרגיים ויצירתו. בין הציורים המפורסמים ביותר שמציג המוזיאון הם "אוכלי הבולבוסים" (1885), "חדר שינה בארל" (1888) ואחד משלושת ציורי "החמניות" (1889). המוזיאון מציג, כאמור, גם יצירות של אומנים גדולים אחרים בני זמנו של ואן גוך מהתקופה האימפרסיוניסטית והפוסט-אימפרסיוניסטית, וביניהם פסלים של אוגוסט רודן וציורים של מונה, טולוז-לוטרק, מאנה, גוגן ועוד. המוזיאון עוצב על-ידי הארכיטקט והמעצב חריט ריטפלד (Gerrit Rietveld‏) בשנת 1973, וב-1999 נוסף למוזיאון אגף תערוכות חדש. המוזיאון הוא אחד מהמבוקרים ביותר בעולם כולו, ובשנים האחרונות טיפס הממוצע ללמעלה משני מליון מבקרים בשנה.

רובע התעלות (Grachtengordel)

רובע התעלות חרכטנחורדל (Grachtengordel) הוא שכונה במרכז אמסטרדם המרושתת לכל אורכה ורוחבה בתעלות המים המפורסמות של אמסטרדם מהמאה ה-17. הרובע ידוע גם בזכות הגשרים הקטנים העוברים מעל התעלות ומובילים מרחוב לרחוב ובבנייני המגורים שבו, רובם נבנו במאה ה-17 אך שופצו או נבנו מחדש לאורך המאות וכעת מהווים תמונה היסטורית מתמשכת של הארכיטקטורה ההולנדית מאז ועד ימינו. השכונה גדושה במוזיאונים מכל הסוגים והגדלים, וביניהם בית אנה פרנק המפורסם, מוזיאון ואן לון (Van Loon) העתיק, מוזיאון וילט הולטהאוסן (Willet-Holthuysen) המציג חדרים היסטוריים ויצירות אומנות למיניהן, מוזיאון הצילום פום (Foam Fotografiemuseum), מוזיאון הפייפ (Pijpenkabinet & Smokiana), מוזיאון בית מרסיי (Huis Marseille), מוזיאון המשקפיים הלאומי, מוזיאון העינויים (!) ועוד. אל תחמיצו את שוק הפרחים הצף Bloemenmarkt היפהפה, את "תשעת הרחובות" (Negen Straatjes) העמוסים בחנויות יחידות במינן, את תעלת הקיסר (Keizersgracht, אולי התעלה האהובה מכולן), את כנסיית הרנסנס וסטרקרק (Westerkerk) המפוארת וכמובן את מוזיאון התעלות, ואל תשכחו להרים עיניים אל מגדל השעון וסטרטורן (Westertoren). הסירות על המים לצד המכוניות והאופניים הרבים ברחובות ההולנדיים גדושי התיירים והמקומיים, אינספור הפעילויות והאטרקציות בשכונה כמו גם ייחודה הארכיטקטוני וההיסטורי הביאו את אונסק"ו להכריז עליה כעל אתר מורשת עולמי.

מוזיאון סטדלייק (Stedelijk)

מוזיאון סטדלייק, הממוקם ברובע המוזיאונים המפורסם של אמסטרדם, הוא מוזיאון לעיצוב ואומנות מודרנית ועכשווית המציג קרוב ל-90,000 מוצגים ויצירות של מגוון אומנים ידועים, ביניהם ואן גוך, קנדינסקי, שאגאל, מאטיס, פולוק, וורהול ורבים אחרים. האוספים המרכזיים עוסקים בסגנונות כמו באוהאוס, פופארט, קוברה, נאו-אימפרסיוניזם, מינימליזם וכל תנועה אומנותית ועיצובית חשובה שהתפתחה ופרחה במהלך המאות ה-20 וה-21. המוזיאון מכיל לא רק ציורים ופסלים אלא גם רישומים, תחריטים, פוסטרים, צילומים, עיצובים גרפיים ותעשייתיים, ספרי אומנות, קטעי ארכיון ואינסטוליישנים למיניהם. המוזיאון נפתח בשנת 1895 ונבנה בסגנון הנאו-רנסנס ההולנדי על-ידי הארכיטקט אדריאן ווילם וייסמן (Weissman). בשנת 2012 נחנך בניין המוזיאון החדש, המכונה "האמבטיה", שגודלו 8,000 מטרים רבועים (כפול משטחו הקודם) ועלות בנייתו נאמדה בכ-127 מליון יורו. בקנה אחד עם היצירות האוונט-גארדיות והמשונות המוצגות בו, עיצוב המוזיאון הפנימי מגוון ומשוגע בפני עצמו והמבקרים בו ירגישו כמי שנפלו לחור הארנבת בדרכם להרתפקאה ייחודית וחד-פעמית. לצד אולמות המעוצבים עם קריצה לסגנונות קלאסיים יותר, תמצאו גם מבואות מינימליסטיות לצד חדרי תצוגה המהווים חלק בלתי-נפרד מהיצירות המוצגות בהם, מלאים חיוּת ושופעים הומור. לאורך השנים יצא המוזיאון בשלל פרויקטים חדשניים לקהל הרחב וביניהם תוכנית "ARtours" המציעה למבקרים במוזיאון (ומחוצה לו) חוויית מציאות מדומה; דיגיטציה של כל האוספים במוזיאון והעלאתם לאינטרנט שם יוכלו להיות זמינים לכולם, מלווים בפרטים, פרשנויות והסברים על כל יצירה ויצירה; כמו גם חדרים המוקדשים ליצירתם של המבקרים עצמם, שם ילדים ומבוגרים כאחד יכולים ליצור את האומנות שלהם בתוך המוזיאון עצמו. מאות אלפי מבקרים מדי שנה מגלים את מוזיאון סטדלייק כאחד המעניק חוויה שונה לגמרי מזו שמציעים המוזיאונים הקלאסיים, והתערוכות המתחלפות בו בקצב מהיר מבטיחות שהחוויה בו תהיה ייחודית מביקור לביקור.
pois:referrer-text
create a trip