המוזיאון ההיסטורי של חיל הרגלים

Piazza di S. Croce in Gerusalemme 9, Romepois:visit-website

pois:about

המוזיאון שהוקם בשנת 1959 נמצא בבנין ארט נובו בעל 3 קומות והוא מציג חומרים ומסמכים הקשורים למלחמות השחרור של איטליה החל מהעת העתיקה ובכללן מלחמות העולם בסדר כרונולוגי ב-35 אולמות וחמש גלריות. בין החומרים המוצגים כלי נשק, מדים, דגלים, מודלים מפלסטיק, פסלים וציורים. בקומה הראשונה - אנדרטה לזכר הנופלים.

pois:also-like

מוזיאוני הוותיקן (Musei Vaticani)

המוזיאונים של קריית הוותיקן הם מהגדולים והמרשימים ביותר בעולם. הם הוקמו במאה ה-16 על ידי האפיפיור יוליוס השני ומוצגים בהם אוספי הכנסייה הקתולית. מדובר אוצר בלום של יצירות אמנות וממצאים ארכיאולוגיים ממצרים העתיקה, מהתקופה האטרוסקית, מהתקופה הרומית העתיקה ומהרנסנס. גודלם ומורכבותם של אוצרות התרבות והאמנות של הוותיקן מחייבים לתכנן את הסיור מראש ולהחליט מה לראות ועל מה לוותר. בכניסה תראו כמה הצעות למסלולים, המסומנות באותיות ובצבעים שונים. לאחר שתבחרו באחת האפשרויות תוכלו לעקוב אחר הסימון הצבעוני ברחבי המוזיאון. אלו הם החשובים שבמוזיאוני הוותיקן: הקפלה הסיסטינית (Cappella Sistina) - גולת הכותרת של הביקור במוזיאונים ואולי בותיקן כולו. זהו חדר התפילה הפרטי של האפיפיור והמקום שבו בוחרת מועצת הקרדינלים את יורשו של האפיפיור לאחר פטירתו. תקרת הקפלה צוירה על ידי מיכלאנג'לו ומתארת את בריאת העולם ואת תולדות המין האנושי, והיא אחת מיצירות המופת המפורסמות והחשובות ביותר בהיסטוריה של האומנות. אוסף האמנות הדתית בת זמננו (Collezione Arte Religiosa Moderna) – מהאוספים החשובים ביותר בעולם של אומנות מודרנית (המאות ה-19 וה-20), ובו יצירות מאת גדולי הציירים של הדורות המדוברים, ביניהם פיקאסו, שאגאל, ואן גוך ועוד, הפזורות לאורך עשרות חדרים בארמון האפיפיור. גלריית הציורים (Pinacoteca Vaticana) - הגלריה כוללת 17 חדרים המחולקים כרונולוגית לפי המאות (המאה ה-12 עד המאה ה-19) ומכילים ציורים דתיים של כמה מהאומנים הגדולים בהיסטוריה. מוזיאון פיו קלמנטינו (Museo Pio Clementino) - מוזיאון הכולל 12 חדרים שבהם אוספים חשובים מתקופת יוון ורומא העתיקה. גלריית שטיחי הקיר (Galleria degli Arazzi) - גלריה מרהיבה ובה שטיחים המתארים את חייו של ישו. השטיחים תוכננו על ידי תלמידיו של רפאל ונארגו בבריסל בשנים 1534-1523. חדרי רפאל - ארבעה חדרים המוקדשים ליצירות המופת של הצייר והאדריכל רפאל סנציו (Raffaello Sanzio). מוזיאון גרגוריאנו אג'יציו (Museo Gregoriano Egizio) – לחובבי מצרים העתיקה שבינינו, מוזיאון גרגוריאנו אג'יציו מציג שלל עתיקות ממצרים הקדומה וביניהם מומיות וטקסטים של לחשים עתיקים בשפת ההירוגליפים, כתובים על גבי ניירות פפירוס.

מצודת סנטאנג'לו (Castel Sant'Angelo)

מצודת סנטאנג'לו העצומה נבנתה בפקודת הקיסר אדריאנוס במאה השנייה לספירה כמוזוליאום עבורו ועבור בני משפחתו, מרחק קצר מקרית הותיקן. מאוחר יותר הומר המבנה למצודה בשל היתרון האסטרטגי של מיקומו ואופן בנייתו ושימש כמקלט פוטנציאלי עבור אפיפיורים וחפצי יוקרה מהותיקן, אך במסגרת גלגוליו הרבים של המבנה הוא שימש גם ככנסייה, בית פרטי ובית כלא. המצודה מחוברת לכיכר העיר בעזרת גשר סנטאנג'לו היפהפה העובר מעל נהר הטיבר המפורסם. הגשר מעוטר משני צדדיו בפסלי מלאכים האוחזים בידיהם פריטים שונים הקשורים לדרכו האחרונה של ישו, אותם בנו תלמידיו של אומן הבארוק הדגול ברניני. היום המבצר מהווה מוזיאון והוא מחולק לחמש קומות. מדרגות לולייניות מובילות את המבקרים ל"חדר האפר" בו השתמרו, עד לפני אלף שנה, שרידיהם של קיסרים רבים, כמו גם לתאים השונים בהם הוחזקו אסירים מתקופתו של המבנה כבית-סוהר. בראש המצודה אפשר לבקר בחדרים ששימשו כמשכני האפיפיורים, מקושטים באומנות שהשתמרה באופן מושלם עוד מתקופת הרנסנס, כמו גם בחדרים ובהם אוספים של כלי נשק עתיקים. המבצר מקושר לבזיליקת פטרוס הקדוש המפורסמת דרך מעבר בורגו (Passetto di Borgo) שנבנה בהוראתו של האפיפיור ניקולאס השלישי, מסדרון צר בן 800 מטרים. המוזיאון פתוח בכל יום בשנה, פרט לתאריכים הראשון לינואר, הראשון למאי וה-25 לדצמבר.

גלריה דוריה פאמפלי (Doria Pamphilj)

גלריית אמנות חשובה המתפרסת על פני מספר אולמות וממוקמת בליבו של ארמון מדהים בסגנון הרוקוקו . הגלריה מכילה אוסף נפלא של ציורים ובהם יצירותיהם של אמנים כקאראווג', טיציאן, פיליפו ליפי והצייר הספרדי ולסקז.

הפלנטריום והמוזיאון האסטרונומי

למרות שההסברים ניתנים כאן רק באיטלקית ובאנגלית, צפייה בכוכבים ובשמים היא חוויה מרתקת לילדים המתעניינים בנושא. בפלנטריום מתקיימות גם הופעות מוזיקליות שמלוות את הצפייה בכוכבים במקום ההסבר המילולי. בבניין הפלנטריום נמצא גם מוזיאון הציוויליזציה האיטלקי (Museo della Civilta Romana) שבו דגם ענק ועתיר רפרודוקציות של רומא בתקופת הקיסרים.
pois:referrer-text
create a trip