הבית הרוקד (Tančící dům)

Jiráskovo náměstí 6, Praguepois:visit-website

pois:about

בית ייחודי זה, שבנייתו הושלמה בשנת 1996, הוא יצירה "משוגעת" פרי עבודתם המשותפת של האדריכל האמריקאי פרנק גרי ועמיתו הצ'כי ולאדו מילוניץ'. הבית קיבל את כינויו "בית ג'ינג'ר ופרד" מצמד הרקדנים המפורסם ג'ינג'ר רוג'רס ופרד אסטר בשל האשליה של תנועת המחול המתקבלת מהעיצוב הבלתי שגרתי. הבניין העשוי כולו בטון וזכוכית מהווה קונטרסט לבנייני הפאר הקלסיים העתיקים של העיר. כיום הבית מאכלס בית מלון, גלריה, בר ומסעדה. הבר ממוקם בקומה העליונה ומציע גם תצפית פנורמית ממנה תוכלו להתפעל מנופיה של העיר. שימו לב: הבניין סגור למבקרים והכניסה אליו מותנית בביקור בגלריה, בבר, במסעדה או בשהות במלון.

pois:also-like

גשר קארל (Karlův most)

הגשר העתיק ביותר בפראג מפורסם בפסלי הבארוק המעטרים אותו. הנוף הנשקף ממנו מרהיב ביופיו, במיוחד בלילה, כאשר מצודת פראג זוהרת בשלל אורות. מהגשר ניתן לראות כמה נקודות אייקוניות של פראג, כמו את מצודת פראג, גבעת פטז'ין, קתדרלת ויטוס הקדוש ועוד. הגשר נבנה בחסותו של המלך קארל, ותוכנן בידי האדריכל הגותי החשוב ביותר בפראג, פיטר פארלר. במשך מאות שנים הגשר היה לחוליה חשובה שקישרה בין העיר העתיקה של פראג לבין ארמון פראג ורובע לסר (או "הרובע הקטן"). הגשר נועד להחליף את גשר יהודית, שנפגע קשות משיטפונות בשנת 1342. בניית הגשר החדש, שנקרא במקור גשר האבן או גשר פראג, החלה בשנת 1357 והסתיימה בשנת 1402. היום אין לגשר חשיבות תעבורתית (הוא אף סגור לכלי רכב) אך הוא אהוב מאוד על תיירים שנהנים מהתצפית הנשקפת ממנו ומהתמונות המרהיבות שניתן לצלם ממנו. הגשר מארח לא פחות מ-18 מליון תיירים מדי שנה. בשני קצותיו של הגשר מתנשאים מגדלים עתיקים שהיו חלק ממערך הביצורים של העיר. מגדל סטרומסצקה (Staroměstska Mostecka Věž) - מבנה גותי יפהפה, מקושט בפסלי נסיכים וקדושים, שכמו הגשר תוכנן אף הוא בידי פיטר פארלר. אפשר לטפס לראש המגדל וליהנות מתצפית מרהיבה על העיר. המגדל השני הוא מגדל מאלוסטרנסקה (Malostranské mostecké věže). על גשר קארל עצמו ניצבת שדרת פסלים השובה את העין. שליטיה של פראג הוסיפו עוד ועוד פסלים לגשר עד תחילת המאה הקודמת, כאשר מספר הפסלים הגיע ל-30. רבים מהפסלים המקוריים ניזוקו מפגעי מזג האוויר, ובעשורים האחרונים הוצבו במקומם העתקים. הפסל שמושך במיוחד את תשומת לבם של קוראי השפה העברית הוא פסל ישו שעליו חקוקה כתובת בעברית (הפסל השלישי מצד ימין כשצועדים מכיוון העיר העתיקה למאלה סטראנה). הפסל הראשון שהוצב על הגשר, בשנת 1683, הוא האנדרטה לזכרו של יאן הקדוש מנפומוק (sv. Jana Nepomuckeho) זהו הקדוש האהוב של תקופת התחייה הקתולית, שהושלך מהגשר אל הנהר ב- 1391 משום שסירב לחשוף את וידוייה של המלכה. שימו לב לתבליט הברונזה בבסיס הפסל, המסמל את מות הקדושים שלו. הדמות הזעירה של יאן הקדוש עצמו בוהקת בלבן, לאחר שאלפי ידיים נגעו בה ועשו לה "פוליש". האמונה הרווחת היא שמי שיגע בדמות הקדוש יזכה להתגשמות משאלותיו (זהו הפסל השמיני מצד שמאל בלכתכם מכיוון העיר העתיקה למאלה סטראנה).

מגדל פטרין (Petřínská rozhledna)

בראש גבעת פטז'ין ניצב מגדל פטרין או מגדל רוזהלדנה (Rozhledna) - דגם מוקטן של מגדל אייפל (ביחס של 1:5), שנבנה בשנת 1891 לרגל תערוכה בינלאומית. המגדל מגיע לגובה 60 מטר, וכדי להגיע לראשו יש לטפס במעלה 299 מדרגות. הנוף המרהיב של פראג הנשקף מלמעלה הוא פיצוי הולם למאמץ. ביום בהיר אפשר לראות את סניישקה, הפסגה הגבוהה ביותר בצ'כיה, שנמצאת במרחק 150 ק"מ. ההיסטוריה של המגדל הולכת אחורה עד לשנת 1889. באותה שנה חברים של מועדון התיירות הצ'כי ביקרו בתערוכה בפריז; הם כל כך התלהבו ממגדל אייפל, שהם החליטו ליצור דגם מוקטן שלו שיתצפת על העיר פראג. הם השקיעו את הכסף הראשוני וקיבלו אישור להקמת המגדל. הוחלט להקימו בגבעת פטרין, שנמצאת כ-324 מטרים מעל גובה הים. למעשה, בגלל גובה הגבעה, פסגת המגדל נמצאת בגובה דומה לזו של מגדל אייפל האמיתי. ב-1 במאי 1953 הופעל משדר טלוויזיה במגדל והכתר המלכותי שבראשו הוחלף באנטנה. למבקרים נותרו רק גרמי מדרגות וקומת התצפית העליונה. בשנת 1999 המגדל עבר שיפוץ מקיף - גרמי המדרגות הישנים הורדו ויוצרו מחדש מעץ באיכות גבוהה וצופו במשטח מונע החלקה. כמו כן, הוקמה מעלית לנכים ולבני גיל הזהב, העולה לתצפית העליונה. במקום המרפסת הקודמת, נבנתה גלריה מהודרת המאובזרת במשקפות ונגישה גם לכסאות גלגלים. המגדל פתוח למבקרים בתשלום. הוא מוקף בפארק של גבעת פטז'ין, ובו גינות יפות, מסלולי הליכה ואטרקציות נוספות כמו מבוך מראות.

מגדל הטלוויזיה ז'יז'קוב (Žižkovská věž)

מגדל הטלוויזיה ז'יז'קוב, שבנייתו החלה בעידן הקומוניסטי בשנת 1985 והסתיימה רק ב-1992, מתנשא לגובה 216 מטר ומרחוק הוא מזכיר טיל המוכן לשיגור. המבנה מיוחד ומורכב משלושה עמודי בטון מהם יוצאות מעין מרפסות קטנות המכילות את המשדרים והאנטנות. את המבנה מעטרים פסלי תינוקות שחורים המטפסים על עמודי הבטון, פרי יצירתו של הפסל דייוויד צ'רני. קומת התצפית נמצאת בגובה 100 מטר וכמה קומות מתחתיה יש בית קפה ומסעדה. המבנה מדהים בעוצמתו והנוף הנשקף ממנו מצדיק ביקור במקום.

בית הקברות וישהראד (Vyšehradský hřbitov)

בית הקברות וישהראד במתחם מצודת וישהראד הוא מקום שליו וקסום ומצויים בו קבריהם של למעלה מ-600 הסופרים והאמנים החשובים ביותר של האומה הצ'כית: יאן נארודה, קארל היינק מאחה, אנטונין דבוז'אק, בדז'יך סמטנה, ג'וזף מייזלבק, קארל צ'אפק ואחרים. חלק מהמצבות מעוצבות בסגנון ארט-נובו נפלא וגולת הכותרת היא מבנה הפנתיאון המפוסל המכונה סלאבין.
pois:referrer-text
create a trip