רובע אייפ

Eyup Meydani

pois:about

רובע אייפ היה היישוב הטורקי העות'מאני הראשון באיסטנבול לאחר כיבוש קונסטנטינופול. הרובע ממוקם ממש מעבר לחומות העיר על גדות קרן הזהב, והוא חולק את שמו עם מסגד הסולטן אייפ הממוקם ברובע. כאן נקבר אייפ אנסארי, נושא הדגל של הנביא מוחמד, בקבר המכוסה רעפים. מסגד נבנה מאוחר יותר סביב הקבר, וכיום, זהו אתר העלייה לרגל הקדוש ביותר בטורקיה. אזור התעשייה הגדול, הממוקם ברובו ממזרח לקרן הזהב גם הוא חלק מרובע אייפ, והוא גם ביתו של מוזיאון רחמי מ. קוץ' (מוזיאון תחבורה, תעשייה ותקשורת) ושל מתחם האמנות סנטרל איסטנבול.

pois:also-like

טרויה (Truva)

טרויה היא עיר עתיקה בשטחי טורקיה של היום, שהתפרסמה בעיקר בזכות הפואמה האפית של הומרוס, "האיליאדה". העיר ממוקמת בקצה חצי האי טרוד (Troad) על גבעת היסרליק (Hisarlık), במרחק נסיעה של כ-5 שעות מאיסטנבול, וכיום היא אתר ארכאולוגי ותיירותי מבוקש, בנוסף על היותה פארק לאומי. בשנת 2018 נבנה באתר מוזיאון טרויה (Troya Müzesi) המציג 2,000 מתוך 40,000 ממצאים ארכאולוגיים ואוצרות שברשותו, לקוחים רובם ככולם מאתר החפירות הסמוך, והוא מתעד את ההיסטוריה של העיר ההיסטורית, הגילוי שלה והמיתוסים מאחוריה. המרכז העירוני הקרוב ביותר לטרויה הוא צ'נקאלה (Çanakkale), בערך שלושים קילומטרים מהאתר, ובה מוזיאון ימי, חופי ים פסטורליים, מסעדות, הופעות, בתי קפה ומלונות בהם תוכלו לעשות את הלילה בדרכם לטרויה או בחזרה ממנה. טרויה הושמדה ונבנתה מחדש תשע פעמים בחמשת אלפים שנות קיומה, ובכל פעם, משהו מהשכבה הקודמת של העיר השתמר. היום אפשר ללכת בין ההריסות (זכרו להצטייד בנעלי הליכה טובות!) ולהתרשם מהארכיטקטורה העתיקה ששימשה השראה לאחת מיצירות הספרותיות הידועות בהיסטוריה. ועשו את דרככם במעלה הר אידה או טפסו בסולם אל הסוס הטרויאני המפורסם הניצב בכניסה לעיר הקדומה הזו בצפון מערב המדינה, שמהווה היום אתר מורשת עולמי של אונסק"ו.

אגם ספנגה (Sapanca Gölü)

אגם ספנגה (Sapanca Gölü) הוא אגם גדול וקסום של מים מתוקים הנמצא בצפון מערב טורקיה, מרחק נסיעה של כשעה ו- 40 דקות נסיעה מאיסטנבול. האגם ממוקם בין מפרץ איזמיט לשטחים הירוקים של העיר אדאפאזארי והוא מוקף בהרים מיוערים וצמחיה מגוונת. בגלל היופי הטבעי יוצא הדופן שלו, הפך האזור לאחד מיעדי הבילוי המובילים בסופי השבוע עבור תושבי איסטנבול וגם עבור תיירים. ניתן לטייל בו בכל מזג אוויר- לשוט בסירה, לשכשך באגם, לפדל באופניים, לטייל בין המבנים היפים מהתקופה העות'מאנית והביזנטית או ליהנות מהמסעדות ומבתי המלון באזור. בחורף, מתכסה האגם בשלג, והופך את האזור לאתר סקי אידיאלי הקרוב לאיסטנבול.

בורסה (Bursa)

העיר בורסה (Bursa) ממוקמת בצפון מערב טורקיה, דרומית לים המרמרה, כשעתיים נסיעה מאיסטנבול.אבני חן ארכיטקטוניות בולטות בבורסה כוללות את המסגד הירוק (יסיל קאמי) והקבר הירוק (יסיל טורבה), דוגמאות מוקדמות לסגנון העות'מאני הכוללות שיש מגולף, קליגרפיה ואריחים מזוגגים. העיר שוכנת היא שוכנת למרגלות הר אולודא (Uludag), אתר הסקי הפופולרי, וניתן להגיע לפסגתו באמצעות הרכבל Bursa Teleferik. בזמן שאתם מבקרים בעיר אל תפספסו את ההזדמנות לאכול קבב דונר בעיירה שבה נולד החטיף הטורקי האהוב הזה. בורסה מגישה את הקבבים המקוריים והטובים ביותר בטורקיה, בתוספת רוטב עגבניות, יוגורט וחמאה מומסת.

חומות איסטנבול (חומות קונסטנטינופול)

חומות איסטנבול (חומות קונסטנטינופול), שבנייתן החלה בשנת 324, הן חומות אבן גדולות שחוזקו על ידי מגדלים במרווחים שווים, הקיפו את העיר החדשה והגנו עליה ממתקפה בים או ביבשה. עם התרחבות העיר, בנה הקיסר תאודוסיוס השני בתחילת המאה ה-5 חומות חדשות כ-2 ק"מ מערבית לחומות המקוריות. החומה היתה מורכבת מקירות פנימיים וחיצוניים העשויים מגושי אבן גיר. עובי החומה הפנימית היה לפחות 5 מטרים וגובהה 12 מטרים, ואילו החומה החיצונית היתה ברוחב 2 מטרים וגובה 8-9 מטרים. עם הזמן הקירות נפגעו באופן משמעותי מרעידות אדמה ושיטפונות, ולאחר הכיבוש הלטיני בתחילת המאה ה-13 נהרסו.
pois:referrer-text
create a trip