הר הגעש של סנטוריני

Volcano of Santorini

pois:about

הפארק הוולקני של האי ניאה קאמני הוא בעצם ביקור בהר הגעש שיצר את סנטוריני; מתחת לסלעים השחורים של מכתשי דפני ומכתש מיקרי קאמני, ישנה תנועה געשית ואוויר חם נפלט מהאדמה. פני השטח עומדים בניגוד חריף לים הטורקיז היפיפה, ויוצרים תמונות מרשימות. כדאי לקחת סיור, כדי שתוכלו לשמוע על ההתפרצויות הגעשיות שיצרו את האי הזה. סיורים יוצאים בכל יום מנמל העיר פירה.

pois:also-like

אקרוטירי העתיק

ב-1967 מצאו ארכיאולוגים הריסות של כפר מינואי מתקופת הברונזה – אקרוטירי העתיק. הוא נהרס ב-1,650 לפנה"ס בהתפרצות געשית, אך השתמר בצורה מפתיעה. מדובר באתר המינואי הכי גדול מחוץ לכרתים, וכמעט מפחיד לראות כמה קפא הזמן בבתי הכפר ואיך שימר אותם האפר הוולקני – ממש כמו בהריסות פומפיי. מומלץ בחום לחובבי ארכיאולוגיה.

כפר אויה (Oia)

כפר אויה הוא נקודה פופולרית לטיול, קניית מזכרות במשך היום וצפייה בשקיעה מדהימה בערב. למעשה, השקיעות באויה יפות כל-כך שאנשים מתאספים בכפר גם שעות לפני רדת השמש רק כדי לתפוס מקום מוצלח ונוח לצלם בו את השקיעה וליהנות מארוחת ערב אינטימית. בכפר, שהוקם עוד בימי הביניים, ישנם כמה וכמה רזורטים ומלונות יוקרתיים מאוד, ולצידם שלל טברנות ומסעדות קטנות, כמו גם מסעדות יוקרה שמחייבות הזמנת מקום מראש. מרבית המבקרים באויה מגיעים לכפר כדי לצפות בשקיעות המפורסמות שלו, להתרשם מהארכיטקטורה הייחודית, מכיפות המבנים הכחולות שכמו לקוחות מתוך גלויה, מהבתים הקטנים החצובים אל תוך מערות (בהם אפשר גם לבקר מבפנים!), מתחנות הרוח הרבות, מחנויות האופנה האיכותיות ומבתי הקפטנים - אחוזות גדולות ויפהפיות מקושטות בסלעים געשיים שהיו שייכים לקפטנים של ספינות שגרו בכפר ומכאן יצאו למסעותיהם ברחבי אירופה והים השחור, עושים את הונם הרב ממסחר בינלאומי. חורבותיו של הארמון העתיק של הקדוש ניקולס על קצה הצוק בחלקו הצפוני של האי מהווות את הנקודה המועדפת לצפייה בשקיעה ומושכות אליהן המוני תיירים מרחבי העולם. בנוסף, באויה ניתן למצוא את אחת הכנסיות העשירות ביותר בסנטוריני, כנסיית הבתולה מרי פלטסני (Panagía Platsáni) ובה איקונים רבים וחשובים. הכפר הוא גם ביתו של המוזיאון הימי של סנטוריני, בו ניתן למצוא דגמי סירות למיניהם ושלל חפצים ימיים מהאזור.

האתר הארכיאולוגי של תירה העתיקה

האתר הארכיאולוגי של תירה העתיקה כולל מגוון עשיר של מבנים והריסות מהתקופות ההלניסטית, הרומאית והביזנטית, ונחשב לאתר הארכאולוגי השני בחשיבותו בסנטוריני אחרי אקרוטירי העתיקה. תירה הוקמה במאה התשיעית לפני הספירה על-ידי קולוניסטים ספרטנים במיקום בעל חשיבות אסטרטגית, והתגלתה בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 במהלך חפירות נרחבות באזור. מומלץ לסייר באופן מאורגן במערכת המסלולים המסודרת שלה ולזהות את הריסות המבנים השונים - מקדשים, שתי כנסיות ביזנטיות, בניינים ציבוריים, בתים פרטיים, האגורה העתיקה (שוק), האמפיתאטרון ואחרים, מרביתם קירות אבנים נמוכים, חלקי עמודים ובסיסי שיש. בשיאו, היה זה מרכז חברתי וכלכלי משגשג, ובו מקדשים שנבנו בתוך הסלע, מבני ציבור רבים, ואף דרכים ראשיות עם מערכת ניקוז. כשאתם מבקרים בתירה העתיקה, שימו לב לנופים המהממים סביבכם: האתר נמצא על צוק שמשקיף לים.

המעיינות החמים באי ניאה קאמני

האי ניאה קאמני שוכן ממש קילומטרים ספורים מול העיר פירה, ואפשר להגיע אליו בקלות בסירה מנמל פירה הישן או מנמל אתיניוס. וגם שווה להגיע: יש בו מעיינות חמים וולקניים, בעלי תכונות רפואיות: המים עשירים בברזל ומינרלים, ותיירים רבים מעידים על תחושת חיוניות והתעוררות לאחר הביקור במעיינות. האי עצמו נוצר בהתפרצות געשית בשנת 1570, והר הגעש שעל פניו רדום, ובינתיים מחמם ומעשיר את המים סביבו.
pois:referrer-text
create a trip