מוזיאון ביתו של מקסים גורקי

Москва, Малая Никитская улица, дом 6/2.
בקרו באתר

אודות

הבית נבנה ע"י האדריכל שפטל ב-1902 עבור ריאבושינסקי, סוחר עשיר. המבנה משלב משלב מספר סגנונות ובעיצוב הפנים המפואר השתתף הצייר וורובל. המוטיב העיקרי בעיצוב הוא ים, כך למשל גרם המדרגות הראשי עשוי בצורת גל, תאורה עמומה של מנורה בצורת מדוזה, ידיות הדלת בצורת סוסוני ים ועוד. המעצבים השתמשו בסוגי עיטורים רבים - ויטראז' ציורי תקרה, שנדלירים. לאחר מהפכת 1917 חלק מהרהיטים, המנורות ואפילו אח עשוי שיש נעלמו. כאן התגורר הסופר הרוסי הנודע גורקי ב1931-36. במוזיאון תוכלו לראות את המשרד, הספריה, אוספיו (פסלונים סיניים, מטבעות, תמונות ועוד) וחפציו האישיים של גורקי. ביתו שימש כמעין "מועדון" לסופרים בני זמנו שדנו בסגנון הספרותי החדש - ריאליזם סוציאליסטי. הכניסה למוזיאון מהדלת האחורית.

אתרים נוספים בסביבה

מוזיאון פושקין לאמנויות יפות

המוזיאון הגדול ביותר במוסקבה הוא גם אחד המוזיאונים לאמנות יפה מהמרשימים בהיקפם ובאיכותם ברוסיה. על אוספיו הקבועים נמנות 670,000 יצירות: ציורים, רישומים, פסלים, עבודות יד, ממצאים ארכיאולוגיים, מטבעות, צילומים ואף פריטים בעלי חשיבות מדעית, שקובצו אליו ממוזיאונים שונים ברחבי רוסיה וכן מאוספים פרטיים. לטקס הנחת אבן הפינה ב-1898 הגיע הצאר ניקולאי השני, והאדריכלים רומן קליין וולדימיר שוקוב, שתכניתם נבחרה מתוך עיצוביהם של 19 אדריכלים, נבחרו להוביל את בנייתו. המוזיאון לבסוף נפתח לקהל הרחב ב-1912, ובתחילה נקרא על שמו של הצאר אלכסנדר השלישי. באולמות קומת הקרקע תוכלו לראות עתיקות ממצרים לצד אמנות אירופאית מהמאה השביעית עד המאה ה-18. ובקומות אחרות אמנות מיוון ורומי, ימי הביניים והרנסנס. אך גם אמנות המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 מוצגות כאן למכביר, שכן אחד האוספים הפרטיים הנחשבים ביותר ברוסיה, הועבר לכאן מהמוזיאון לאמנות מערבית חדשה, ובו מיטב עבודותיהם של פיקאסו, גוגן, ואן גוך, מאטיס ורודן. כדאי לתכנן היטב את הביקור, שכן רק סיור במבנה המוזיאון הראשי, שבו מיטב יצירותיהם של אמנים אירופאים ואמריקאים מהמאות ה-20 וה-21, עלול לגזול שעות רבות.

גלריית טרטיאקוב

במוזיאון זה תוכלו לשזוף עיניכם ברבגוניות של האמנות הרוסית בלבד, החל מהמאה ה-11 ועד המאה ה-20. עבודותיהם של כל גדולי האמנות הרוסית כולל גם אמנים יהודים, כמו שאגאל וסוטין, קובצו למוזיאון, הממוקם על הגדה הדרומית של נהר מוסקבה, מול הקרמלין. ראשיתו של המוזיאון במאה ה-19 באוספו הפרטי של הסוחר פאבל מיכאלוביץ' טרטיאקוב, שרכש את העבודות ישירות מהאמנים. בשנת 1892 הוא תרם את האוסף לעיר, ומאז האוסף הלך וצבר עוד ועוד פנינות, שהן מפגן לעושר התמטי והסגנוני של עבודותיהם של אמנים רוסים (מבלי שאוצרי המוזיאון הגבילו את מושג זה באופן כלשהוא). כיום כוללים אוספי המוזיאון למעלה מ-150,000 יצירות פיסול, ציור ורישום, כאשר אחת התקופות העיקריות הזוכות בו לייצוג נרחב היא ה"ריאליזם החברתי", תוצר של העידן הטוטליטרי, שבין השנים 1950-1930. המוזיאון הוא חגיגה עבור כל מי שתרבות בנפשו וכל מי שמאמין שאמנות היא בהכרח פוליטית, ולא רק עבור חוקרי אמנות רוסית.

מוזיאון אנדריי רובלב לאמנות רוסית עתיקה

אנדריי רובלב נחשב בימי הביניים לצייר הרוסי הגדול ביותר של איקונות אורתודוכסיות. במוזיאון זה, הקרוי על שמו, מוצגות יצירות מופת של האמנות האורתודוכסית הרוסית שנוצרו בין המאה ה-14 ל-19. המוזיאון שוכן בקומת הקרקע של מנזר אנדרוניקוב מהמאה ה-14 - אחד המרכזים הדתיים החשובים ברוסיה, ואתר תיירות בפני עצמו. המוזיאון נפתח ב-1960 לציון יום הולדתו ה-600 של רובלב, ומאז נחשב לאחד המוזיאונים המקיפים ביותר לאמנות של ימי הביניים.

המוזיאון הלאומי להיסטוריה של הגולאג

המוזיאון נפתח ב-2001 ע"י היסטוריון ועיתונאי שבעצמו עבר דרך הגולאגים. התצוגה מתארת את השתלשלות ההיסטוריה של מחנות הריכוז של סטאלין בשנות ה-30 עד שנות ה-50, את תפקידם החברתי, מדיני וכלכלי. חייהם של האסירים מתוארים דרך חפצים אישיים, מכתבים, יצירות אומנות וצילומים. אווירת הגולאג מודגמת בשחזור של צריף אסירים, מגדל שמירה, צינוק ומשרד של סוהר. ישנם סיורי הדרכה באנגלית.