קאסה באטיו

Passeig de Gràcia 43, Barcelonaבקרו באתר
הזמינו עכשיו

אודות

המבנה הוא דוגמה לבניין שכונתי ששופץ על ידי גאודי. בעליו, תעשיין הטקסטיל ז'וזף באטיו, חיפש עילה להעלות לדייריו את שכר הדירה, ולכן שכר בשנת 1904 את שירותיו של גאודי. האחרון יצר משחק מעניין של חומרים קשיחים (אבן וברזל) היוצרים מגוון תצורות ושלל צבעים בחלונות ובמרפסות. גאודי נתן דרור לדימיונו, וכמעט שלא תמצאו במבנה קווים ישירים.

אתרים נוספים בסביבה

הרובע הגותי

הרובע הנפלא שנמצא בעיר העתיקה החל להתפתח בתקופה הרומית. הוא כולל את הקתדרלה הגותית והחצר המיוחדת שלה, היכלות מפוארים, כיכרות וסמטאות מלאות חן ובהן בתי קפה וחנויות קטנות. ייחודו של הרובע באווירה מלאת הקסם שלו - הסמטאות הצרות בנויות כמבוך ומתפתלות מכיכר קטנה אחת לאחרת, בין חנויות, כנסיות, ארמונות מימי הביניים ושרידים מהתקופה הרומית. שיטוט ברובע הוא חובה לכל מי שמבקר בעיר; מומלץ להקדיש זמן לטיול באזור שבו היה ה"קאל" - הרובע היהודי העתיק. ניתן להגיע אליו מרחוב סנט אונוראט (Sant Honorat) הגובל בקיר המערבי של היכל הג'נרליטאט (היכל הממשל האוטונומי הקטלאני).

כנסיית סגרדה פמיליה

מבנה בזיליקת סגרדה פמיליה (La Sagrada Familia), שפירוש שמה הוא "המשפחה הקדושה", הוא מרשים, יפייפה, ואטרקציית חובה למבקרים בברצלונה. האדריכל אנטוני גאודי ((Antoni Gaudí יצר במבנה המרהיב, שהוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, עולם שלם של דמויות, ואופי המבנה הינו סיפור בלתי נגמר, כמו הבנייה עצמה שטרם הושלמה עד עצם היום הזה. על פי תוכניתו של גאודי, לקתדרלה 18 צריחים סה"כ (שחלקם עדיין בבנייה), המסמלים את שנים עשר השליחים, ארבעת האוונגליסטים, מריה הבתולה וישו. במודל הקתדרלה שלוש חזיתות המסמלות את לידתו, מותו ותחייתו של ישו: החזית המערבית, חזית הייסורים (Passion), שבנייתה החלה כ-30 שנה לאחר מותו של גאודי, החזית המזרחית, חזית המולד (Nativity), שבנייתה החלה עוד בימיו של גאודי והושלמה כ-4 שנים לאחר מותו, והחזית הדרומית, חזית התהילה (Glory), שבנייתה החלה בשנת 2002. מלבד התכנון והבנייה, גאודי היה אחראי גם על האלמנטים הקישוטיים המרהיבים של סגרדה פמיליה, הכוללים אינספור פסלים ופיגומי פלדה, והוא הטביע בה סמלים שונים הלקוחים מהמיתולוגיה הגותית-נוצרית והמסורת הקטלונית, כדוגמת צבים, המסמלים את עוצמתה ויציבותה של הנצרות, לטאות, המסמלות את התפתחותה של הנצרות, ועוד. בבזיליקה עצמה ניצבים עמודים גבוהים זוויתיים, דמויי עץ, היוצרים אפקט של ביקור ביער מהאגדות. לראשי הצריחים ניתן לעלות באמצעות מעלית ומדרגות. מדובר על 400 מדרגות, אך מומלץ לעלות ולראות את הנוף המרשים. הרעיון לבנייתה של הקדתרלה היה של מוכר הספרים ז'וזפ מריה בוקבלה (Josep María Bocabella) שייסד בשנת 1866 את האגודה הרוחנית של חסידי סאן חוזה (Asociación Espiritual de Devotos de San José), שמטרתה היתה קידום ערכי הנצרות. מבנה הקתדרלה המקורי עוצב בשנת 1877 על ידי האדריכל פרנסיסקו דה פאולה דל וילאר (Francisco de Paula del Villar), שהוזמן ע"י האגודה של בוקבלה. בשל חילוקי דעות, שנגעו בעיקר לעלות חומרי הבנייה, הוחלף דל ויאר בגאודי, ששינה את עיצוב המבנה לחלוטין. גאודי החל בבניית הקתדרלה עוד בשנת 1883 וראה בנייתה פרוייקט חייו, עד כדי כך שבחר לחיות בה בשנותיו האחרונות. גאודי לא הספיק כאמור לסיים את הפרויקט מאחר ונהרג בתאונת חשמלית בשנת 1926. באולם התת קרקעי של הקתדלרה (בקריפטה) נמצא קברו. מאז מותו של גאודי עמלו שרשרת של אדריכלים לסיים את העבודה על המבנה, שהפך לסמל של העיר, ובנייתו הופסקה רק בזמן מלחמת האזרחים הספרדית. כיום בראש הפרויקט עומד האדריכל ג'ורדי בונט (Jordi Bonet i Armengol), שאביו לואיס בונט (Lluís Bonet i Garí) עבד תחת גאודי עצמו. השאיפה כיום היא לסיים את הבנייה עד שנת 2026, לרגל 100 שנה לפטירתו של גאודי. עד אז, גם עם הפיגומים והמנופים, סגרדה פמיליה היא עדיין אתר חובה שלא כדאי לפספס.

מוזיאון פיקאסו

המוזיאון, המתפרש על פני חמישה בתי מגורים של אצילי ברצלונה מימי הביניים, מלווה את התפתחות יצירתו של האמן הנודע. יש בו תערוכות קבועות של אלפי ציורים ורישומים של פיקאסו, ולצדן תערוכות מתחלפות מעניינות. הביקור מומלץ מאוד גם עבור אלה שאינם חובבי אמנות. המוזיאון אינפורמטיבי מאוד ומעניק מידע מעניין על חייו והתפתחות סגנון הציור של פיקאסו. בנוסף להסברים התלויים על הקיר, מומלץ לשכור מדריך קולי (באנגלית).

מוזיאון חואן מירו

מוזיאון המוקדש לאמן הקטלאני הדגול, הנחשב לאחד האמנים המקוריים במאה העשרים. המוזיאון משמש מוסד למחקר וגלריה לאמנות עכשווית. את היסודות למרכז הניח מירו בעצמו בשנת 1971 במטרה כפולה: להציג את יצירותיו ולעודד את הפצתן בעולם כולו באמצעות מחקרים, פעילויות ואירועים, וכן להביא למודעות הציבור את האמנות העכשווית על צדדיה השונים. במקום מוצגות תערוכות מתחלפות, ונערכים קונצרטים של מוזיקה מודרנית, ערבי וידאו, מפגשים ואירועים נוספים. המבנה, שפתח את שעריו לציבור ביוני 1975, הוא פרי תכנונו של האדריכל הנודע ז'וזף יואיס סֶרְט (Sert), אחד האדריכלים החשובים באסכולה המודרנית, שהיה ידידו של מירו. את המבנה שבנה על גבעת מונז'ואיק יצר, לדבריו, תוך ניסיון להתבונן בפרויקט מבעד לעיניו של מירו, בכוונה להקים מעטפת הולמת ליצירותיו של האמן האהוב עליו. באולמות מוצגות תחנות ביוגרפיות מצולמות מחייו של מירו מאז לידתו בברצלונה ב-20 באפריל 1893. כמו כן מוצגות במוזיאון יצירותיו השונות של מירו הצייר, אמן התחריטים, הפסל והממציא האמנותי; מירו הסוריאליסט, היוצר החופשי, הדינמי, הססגוני ומלא ההומור.