האי טיברינה

Piazza di San Bartolomeo all Isola 39, rome

pois:about

האי טיברינה הוא אי קטנטן ואליפטי שנמצא בחלקו הדרומי של עיקול נהר הטיבר. בעת העתיקה חשיבותו היתה טמונה בהיותו נקודת החצייה הטובה ביותר של הנהר, ולכן התפתחה בנייה ענפה על שתי גדות הנהר הסמוכות לו. האי היה מרכז פולחן לאסקולפיוס - אל הרפואה במיתולוגיה היוונית. מקדשו, שנבה כאן בשנת 291 לפני הספירה, היה מוקד עלייה לרגל לחולים ולבעלי מום. המסורת הרפואית של האתר נמשכה גם בעת החדשה, ועד היום נמצא כאן בית החולים היהודי.

pois:also-like

כיכר קמפידוליו (Piazza del Campidoglio)

כיכר קמפידוליו ממוקמת בראש גבעת הקפיטולין, עליה שכן בעבר המרכז הדתי של רומא, היא אחד ממרכזי התיירות הגדולים ברומא, ומושכת אליה מליוני תיירים מדי שנה. במאה ה-16 תכנן לא אחר מאשר מיכלאנג'לו את המראה העכשווי של הכיכר, המעוצבת כטרפז ששלושה בניינים מקיפים אותו באיזון מושלם, ופאתו הרביעית נפתחת למדרגות מדהימות בשם הקורדונאטה (La Cordonata). משני צדיו של ראש גרם המדרגות המפורסם ניצבים שני פסלי הענק של האחים התאומים קסטור ופולוקס, בניו של של יופיטר, אל השמיים והרעם ומלך האלים במיתולוגיה הרומית. בכיכר שלושה ארמונות ובהם מצויים המוזיאונים הקפיטוליניים (Musei Capitolini) - המוזיאונים הציבוריים העתיקים ביותר בעולם, ובהם פסלי שיש רבים מהתרבות ההלניסטית והרומית, וכן אוסף גדול של ציורים מתקופות הרנסנס והבארוק. המוצג המפורסם ביותר במוזיאונים הוא כנראה "הזאבה הקפיטולינית", סמלה האגדי של האימפריה הרומית. במרכזה של הכיכר עומד פסל ברונזה של הקיסר הרומי מרקוס אורליוס. הפסל הוא העתק משוחזר, והמקור משנת 176 לספירה נמצא בתוך המוזיאון. זהו הפסל השלם היחיד של רוכב ששרד מהתקופה ההיא, ולפי האגדות הסיבה לכך שהוא לא נהרס בידי הנוצרים הייתה מפני שהם חשבו בטעות שזהו פסל של קונסטנטינוס, הקיסר הנוצרי הראשון. הארמון השלישי בכיכר הוא ארמון הסנטוריו (Palazzo Senatorio), שכיום משמש כבניין העירייה של העיר רומא. מיכלאנג'לו מת בטרם הושלמה הבנייה, אך בשניים מן הארמונות שמרו ממשיכי דרכו על עיצובו המקורי. שימו לב לריצוף המיוחד של רחבת הכיכר - גם זו בעיצובו של מיכלאנג'לו.

פיאצה נבונה (Piazza Navona)

הפיאצה נבונה (Piazza Navona), מהכיכרות המפורסמות והיפות ביותר בעולם, נבנתה בהוראתו של הקיסר דומיטיאנוס במאה הראשונה לספירה כדי שתשמש כאיצטדיון לתחרויות ספורט שונות ותכיל כ-30,000 צופים. לאחר נפילתה של האימפריה הרומית נבנו בתים במקום הטריבונות, אך צורת הכיכר נותרה אליפטית. הכיכר ידועה במבנים שנוספו אליה ונבנו סביבה בעיקר במהלך המאה ה-17 בהוראתו של האפיפיור אינוקטיוס החמישי, הבולטים שביניהם כוללים את המזרקה המפורסמת של ברניני, "מזרקת ארבעת הנהרות", ובה פסלים המייצגים ארבעה נהרות גדולים מרחבי העולם: הגנגס, הריו דה לה פלטה, הנילוס והדנובה, וממרכז המזרקה מזדקר אובליסק מפואר בסגנון מצרי לגובה של 16 מטרים, ובשני צדי הכיכר ממוקמות שתי מזרקות קטנות נוספות שבנה האומן ג'יאקומו דלה פורטה (della Porta), תלמידו של מיכלאנג'לו. פרט לחנויות האופנה היוקרתיות, המרפסות רחבות הידיים, המסעדות הטובות ובתי הקפה האיכותיים בכיכר ובין אומני הרחוב הרבים באזור, תבחינו ודאי גם באחת האטרקציות התיירותיות המבוקשות ביותר ברומא כולה: ארמון בראשי (Palazzo Braschi), המשמש כיום כמוזיאון המוקדש לגלילת סיפורה של ההיסטוריה של רומא דרך ציורים, תחריטים ושלל יצירות אומנות עתיקות. עוד בכיכר תוכלו למצוא ולבקר בספריית אנג'ליקה, הספרייה העתיקה ביותר באירופה (1604), המכילה למעלה מ-180,000 כתבי יד היסטוריים. לא רחוק מהפיאצה נמצאת כנסיית סנטה מאריה דלה פאצ'ה (Santa Maria della Pace) העתיקה, יפה מבחוץ לא פחות מאשר מבפנים, והכניסה אליה היא בחינם. כנסייה נוספת בקרבת הפיאצה נבונה היא כנסיית אגוסטינו הקדוש, מבנה צנוע מבחוץ אשר מכיל בתוכו יופי אינסופי ויצירות מופת של כמה מהאומנים הבולטים של הרנסנס, ביניהם קרבאג'יו ורפאל. במרחק הליכה קצר מהפיאצה תוכלו להתרשם גם ממוזיאון הפלאצו אלטמפס (Palazzo Altemps), ארמון עתיק ושקט המשמש כיום כמוזיאון ובו פסלים יוונים ורומים, ספרייה מפוארת ושלל יצירות אומנות מתקופת הרנסאנס. כעשר דקות הליכה מהכיכר ניצבים גשר וארמון סנטאנג'לו הנודעים, שניים מהאתרים העתיקים, היפים והמבוקרים ביותר בעיר. בעומק של כחמישה מטרים מתחת לפני השטח של הכיכר נעשו חפירות ארכאולוגיות שפתוחות כעת לציבור הרחב ומציגות את הריסות האצטדיון של דומיטיאנוס. למבקרים בכיכר בתקופת חג המולד, אל תחמיצו הפיכתה של הכיכר לשוק חגיגי!

רחוב ויה דל קורסו (Via del Corso)

רחוב ויה דל קורסו (Via del Corso) הוא אזור הקניות הגדול של העיר. ברחוב זה וברחובות הסמוכים Via Borgognona ו-Via Tomacelli - יש מבחר אינסופי של חנויות; חלקן של רשתות מוכרות, לצד רשתות מזון מהיר שונות. ובכל זאת, גולת הכותרת של האזור הם הבוטיקים היוקרתיים, בהם תמצאו את מיטב אופנת העלית האיטלקית והעולמית.

קטקומבות קליקסטוס (Catacombe di San Callisto)

קטקומבות קליקסטוס (Catacombe di San Callisto) הן רק אחת מתוך רשת ההקטקומבות הרבות של רומא, חמש מהן פתוחות באופן קבוע לקהל הרחב. קטקומבות קליקסטוס, שנבנו בשנת 150 לספירה לערך, משתרעות על פני חמש קומות ומכילות למעלה מחצי מיליון גופות, מה שהופך אותן לגדולות מסוגן ברומא. "התושבים" המפורסמים ביותר של הקטקומבות הם מספר אפיפיורים מהמאה השלישית, אך לא האפיפיור קליקסטוס, שעל שמו הן קרויות. לא בכדי זכו הקטקומבות הללו לכינוי "הוותיקן הקטן", וזאת הודות למספר האפיפיורים והבישופים שנקברו במקום.
pois:referrer-text
create a trip