גבעת התחמושת

זלמן שרגאי 5 ירושליםpois:visit-website

pois:about

בתקופת המנדט הבריטי בארץ ישראל, בנו הבריטים את ״בית הספר לשוטרים״ בצפון ירושלים. התחמושת אוכסנה בגבעה הסמוכה, אשר קיבלה את השם ״גבעת התחמושת״. לאחר מלחמת העצמאות הוטל המצור הירדני על ירושלים. למעט הר הצופים, אשר נותר מובלעת ישראלית, הייתה ירושלים העתיקה כולה בשליטה ירדנית. על מנת למנוע מכוחות ישראלים נוספים לחבור לכוחות בהר הצופים הקימו הירדנים שלושה מוצבים, וביניהם גבעת התחמושת. כחלק ממאמצי שחרור ירושלים במלחמת ששת הימים (1967), התקיים קרב עקוב מדם בגבעת התחמושת ובמתחם בית הספר לשוטרים אשר במהלכו נהרגו כ-37 מחיילנו. אתר ההנצחה הפסטורלי השוכן במקום בימינו מהווה את אחד מאתרי מורשת הקרב החשובים בארץ.

pois:also-like

פסטיבל עיר הקרח

הפסטיבל המיוחד והמרשים מציג פסלוני קרח של אתריהָ המפורסמים של העיר, וכן דמויות מסיפורי אגדות ופנטזיה. במקום תמצאו גם מתחמי החלקה על הקרח למבוגרים ולילדים, בר עשוי קרח, מגלשות קרח, מבוכים ומנהרות. הפסטיבל מתקיים במתחם התחנה הראשונה, ויש להביא בחשבון את התורים הארוכים המשתרכים בכניסה.

פסטיבל האור בעיר העתיקה

פסטיבל האור בעיר העתיקה הוא פסטיבל יוקרתי, שאינו נופל ברמתו מפסטיבלים דומים בעולם, מתקיימת חגיגה יפהפייה של אורות וצללים. המבנים ההיסטוריים של העיר העתיקה מוארים באלפי נורות באפקטים טכנולוגיים חדשניים, ומסביב נערכים מופעי מוזיקה, מיצגי אמנות, פעלולי אש והקרנות ענק על מבנים.

הסינמטק

הסינמטק משמש כמרכז ארצי לתולדות הקולנוע. לצורך הקמתו שופץ אחד המבנים העיקריים של שכונת שמעה היהודית, שהשתרעה בתוך הגיא ואשר היום לא נותר לה זכר מלבד מבנה הסינמטק ומהמרכז למוזיקה השוכן מולו.

הספרייה הלאומית

הספרייה הלאומית היא הספרייה הגדולה במזרח התיכון, המכילה מעל חמישה מיליון כרכי ספרים, עיתונים, כתבי עת, ארכיונים אישיים, כתבי יד, מפות, תצלומים והקלטות. האוסף העוסק בנושאים הקשורים ליהדות ולארץ ישראל עשיר במיוחד, וכולל ספרים נדירים ביותר. בקומה השנייה נמצא הוויטראז' המפורסם, יצירתו של מרדכי ארדון, ששטחו מעל מאה מר.
pois:referrer-text-secondary
create a trip