מוזיאון בתי האוסף לתולדות צהל

pois:about

מוזיאון בתי האוסף לתולדות צה"ל ממוקם במתחם "התחנה" והוא כולל מוצגים בעלי חשיבות היסטורית שבעבר היו חלק מהארסנל של צבא ההגנה לישראל לדורותיו - אמצעי לחימה שונים, מרובים ואקדחים ועד טנקים ותותחים, ואפילו רכבי שרד של שרי ביטחון , כולם מוצגים מקוריים מהסליקים הראשונים ועד אמצעי הלחימה המתקדמים ביותר. התערוכה מציגה תהליכים מדיניים באמצעות מסמכים, מפות, קטעי עיתונות, ביתן שרי הבטחון והרמטכ"לים, ביתני חילות צה"ל, ביתן הלחימה בטרור וביתן חיל הקשר האלקטרוניקה והמחשבים מיוני הדואר ועד לווינים בני זמנינו. ...

pois:also-like

מוזיאון תל אביב לאמנות

יותר מחצי מיליון מבקרים פוקדים את המוזיאון, שנחשב החשוב והמרכזי בישראל לאמנות מודרנית. לצד האוספים הקבועים מציג המוזיאון מדי שנה כ-25 תערוכות מתחלפות של אמנות ישראלית ובינלאומית בתחומים שונים: ציור, פיסול, רישום והדפס, וידיאו וצילום, עיצוב ואדריכלות וגם ספריות, חדרי עיון וארכיונים לחקר האמנות. בנוסף מתקיימת במוזיאון פעילות תרבותית הכוללת קונצרטים קלאסיים לצד ג'אז ומוזיקת עולם, סרטי איכות, סדרות הרצאות, הצגות לילדים ואירועים מיוחדים. ראשיתו של מוזיאון תל אביב בשנות ה-30', כשמאיר דיזנגוף, ראש העיר המיתולוגי של תל אביב, החליט לתרום את ביתו שבשדרות רוטשילד לטובת הקמתו של מוזיאון עירוני לאמנות. ברבות השנים ביתו נהיה צר מלהכיל את כל יצירות האמנות שנאספו, ובשנת 1971 נחנך מקום משכנו הנוכחי של המוזיאון. בשנת 2011 נחנך האגף החדש של המוזיאון הקרוי על שם התורמים שמואל והרטה עמיר. אגף זה הכפיל את גודלו של המוזיאון, ונחשב ליצירת אמנות בפני עצמו בזכות ההתגברות על התנאים המאתגרים בהם נבנה - השטח שיועד לבנייתו תוכנן בצורת משולש, הנוגד את הנטייה הטבעית של גלריות לחללים מרובעים. כמו כן, לא היה ניתן לבנות את האגף החדש לגובה שיעפיל על המבנה הקיים של המוזיאון, אך גם בנייה מתחת לפני הקרקע מציבה קושי, משום שאינה מאפשרת חדירה של אור טבעי הנחוץ כל כך להתבוננות ביצירות אמנות. אדריכל המבנה הצליח ליצור מפל של אור מהמפלסים העליונים למפלסים התת-קרקעיים.

בית התפוצות

בית התפוצות מספר את סיפורו של העם היהודי, אמונתו, ייעודו ופועלו, ואת תרומתה של יהדות העולם לאנושות. במוזיאון תערוכת קבע ותערוכות מתחלפות המציגות את סיפורו של העם היהודי באמצעות צילומים, מסמכים, כלים, חפצי אמנות, ציורי קיר, סרטים ועוד. במוזיאון אין אף פריט היסטורי אותנטי (למעט מגילת קלף אחת במרכז תצוגת הקבע של המוזיאון), וכל הפריטים המוצגים בו הם שחזורים או דגמים. תצוגת הקבע פותחת שער לנושאים שונים הקשורים לעם היהודי בגולה - חיי המשפחה, מנהגי הקהילות השונות, דגמים של בתי כנסת ברחבי עולם, יצירות יודאיקה ויחסיהם של היהודים עם הלא-יהודים בסביבתם. המתעניינים בשורשיהם המשפחתיים יכולים גם לגשת אל מרכז המחקר והארכיונים של בית התפוצות המוקדשים לחקר הגיניאולוגיה של משפחות יהודיות.

מוזיאון ארץ ישראל תל אביב

מוזיאון ארץ ישראל הוקם בשנות ה-50, על מנת להציג את הרבדים השונים של הקשר בין האדם לבין ארץ ישראל לאורך ההיסטוריה. תערוכות הקבע במקום כוללות ביתנים המתארים את כושר היצירה של תושבי ארץ ישראל הקדומה, כמו ביתן הקרמיקה (התפתחות הקדרות), ביתן נחושתן (התפתחות השימוש בנחושת) וביתן הזכוכית (התפתחות יכולת ניפוח הזכוכית). במוזיאון נמצא גם "מרכז אדם ועמלו", המתאר את חיי היומיום בארץ ישראל בימי קדם, באמצעות שחזור של כלים שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות. במקום תערוכות קבע מעניינות נוספות, גנים ארצישראליים רחבי ידיים, כמו גם תערוכות אמנות מתחלפות של ציור וצילום. שימו לב גם כי בשטח המוזיאון נמצא אתר ארכיאולוגי בשם תל קסילה - במקום שבו שכן יישוב פלשתי לפני למעלה מעשרת אלפים שנה. בין שרידיו נתגלה מקדש פלשתי, שייחודו בכך שהוא הממצא היחיד בעולם של מקום פולחן המזוהה עם הפלישתים. לחובבי האסטרונומיה (ולילדים) מומלץ לבקר בפלנטריום ולצפות במופע אור-קולי על פלאי היקום. שימו לב כי רצוי לפנות לביקור במוזיאון מספר שעות, כדי להנות ולהתרשם מהתצוגות השונות שהוא מציע. חנות המוזיאון מציעה מגוון מתנות ישראליות מקוריות פרי עבודתם של מעצבים ישראלים.

בית העיר

בית העיר שבמתחם ביאליק מספר את סיפורה של העיר תל-אביב. המבנה המרשים, בעל המרפסת המעוגלת, הוקם בשנת 1924 על מנת לשמש כבית מלון יוקרתי. באותה שנה החליט ראש העיר מאיר דיזנגוף להקים בניין חדש לעיריית תל אביב. עיריית יפו שכנה אז בארמון הסראיה המפואר ביפו ודיזנגוף מעוניין היה להקים מבנה חדש בעיר המתפתחת. עד שיושלם המבנה, מלון סקורה נבחר להיות המשכן הזמני למשרדי העירייה, אולם בשנת 1925 פקד את הישוב היהודי בארץ משבר כלכלי ודיזנגוף החליט לזנוח את התוכניות מנקרות העיניים לבית עירייה חדש. בשנת 1928 החליט דיזנגוף לרכוש את המבנה ולהפוך אותו למשכן קבע. עם רכישתו נקבע בחזית המבנה סמל תל אביב יפו שעיצב נחום גוטמן הקבוע במקומו עד היום. העירייה שכנה בבית סקורה 40 שנה. מ-1925 ועד שעברה למבנה בכיכר מלכי ישראל בשנת 1965. באגף החדש שהוקם ניתן לצפות בשלוש תערוכות - "העיר הנגלית לעין"-תמונות וסיפורים מעברה של ת"א, "שלד" - צילומים ועבודות וידיאו שליוו את עבודת השיפוץ ומציגים סיפור של הרס והתחדשות, ותצוגה וירטואלית הכוללת מאגר נתונים נדיר המאפשר צפייה בסרטים דוקומנטריים, בצילומים ובמסמכים רבים המציגים את האירועים המרכזיים בשנים הראשונות של ת"א. באזור הישן, לצד החדר המשוחזר של דיזנגוף, מוצגת תערוכת קבע המציגה את מפעלו של ראש העיר הראשון של ת"א ובקומה העליונה חדר עיון המיועד לצרכי מחקר והעמקת הידע על העיר. גג הבניין שוקם גם הוא, והוא מאפשר נקודת תצפית על גגות העיר כולה. כיום משמש בית העיר כמוקד חי של תצוגות ומידע אודות העיר, כגשר בין הוויתה הישנה של תל-אביב לבין התחדשותה וכמרכז תרבות תל-אביבית עדכנית.
pois:referrer-text-secondary
create a trip