מוזיאון תל אביב לאמנות

שדרות שאול המלך 27 , תל אביבpois:visit-website

pois:about

יותר מחצי מיליון מבקרים פוקדים את המוזיאון, שנחשב החשוב והמרכזי בישראל לאמנות מודרנית. לצד האוספים הקבועים מציג המוזיאון מדי שנה כ-25 תערוכות מתחלפות של אמנות ישראלית ובינלאומית בתחומים שונים: ציור, פיסול, רישום והדפס, וידיאו וצילום, עיצוב ואדריכלות וגם ספריות, חדרי עיון וארכיונים לחקר האמנות. בנוסף מתקיימת במוזיאון פעילות תרבותית הכוללת קונצרטים קלאסיים לצד ג'אז ומוזיקת עולם, סרטי איכות, סדרות הרצאות, הצגות לילדים ואירועים מיוחדים. ראשיתו של מוזיאון תל אביב בשנות ה-30', כשמאיר דיזנגוף, ראש העיר...

pois:also-like

טיילת הרברט סמואל

חופי הים של תל אביב-יפו, הנמתחים לאורך 14 קילומטר, מהווים מרכיב מרכזי בחיי התושבים ובדימויה של העיר כעיר חוף. החופים המסודרים נקיים בדרך כלל, וכוללים שירותים ומקלחות, מסעדות, פינות ישיבה וכיסאות נוח להשכרה וכמובן גם שירותי הצלה. בין החופים השונים אפשר למצוא גם חוף נפרד המיועד לאוכלוסייה הדתית שבו מוקפדת הפרדה בין גברים ונשים. לאורך הטיילת פזורים מסעדות ובתי קפה ובעונת הקיץ היא הומה מבקרים מקומיים וזרים, שמתמכרים לקרניה המלטפות של השמש החמה. אל תחמיצו ביקור בנמל תל אביב ובגן העצמאות, שבצפון הטיילת, וכן במתחם "התחנה" היפה שבדרומה.

שוק הפשפשים

ביציאה מיפו העתיקה לרחוב יפת, מעבר לכביש, נמצא שוק הפשפשים, המציע מכל הבא ליד - מרהיטים עתיקים ונדירים, דרך מנורות ישנות, תכשיטים, שטיחים, פריטי נוי, בגדים יד שנייה ומציאות. השוק שוכן במתחם הרחובות עמיעד, עולי ציון, יהודה מרגוזה ורחוב בית אשל ביפו. השוק הומה אדם בכל ימות השנה, והוא מוקד משיכה למבקרים, לתיירים ולחובבי מציאות וחפצי יד שנייה. החנויות והדוכנים קבועים בדרך כלל, אך ניתן גם למצוא בו דוכנים של כאלה המציעים באופן עצמאי את מרכולתם - עודפי סחורות ישנות וחדשות, חפצים עתיקים, פריטי נוסטלגיה ועוד. השוק פועל כאן כבר מהמאה ה-19, תקופה בה נמל יפו שגשג והעיר המתה מבקרים, תיירים ועולי רגל. בשנים האחרונות עלו ופרחו מיני פרוייקטים לשימור, שיחזור ושיפוץ האזור בכלל והשוק בפרט. אלה, כמו גם טרנד עולמי מתמשך סביב רכישת מוצרי יד שנייה, הביאו לפריחה מחודשת של השוק ולפתיחה של גלריות וחנויות בוטיק במתחם. עיריית תל אביב מארגנת פעילויות והפנינג באזור לעתים קרובות, פרטים ניתן למצוא באתר האינטרנט.

שדרות רוטשילד - העיר הלבנה

"העיר הלבנה" היא מתחם היסטורי של מבנים בסגנון הבאוהאוס (או כפי שהוא נקרא לעיתים הסגנון הבינלאומי), שנבנו ברובם בשנות ה-30. בחודש יולי 2003 הכריז אונסק"ו (ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם) על חלקים נרחבים מתל אביב כאתר מורשת עולמי, ובכך הכיר בייחודה של העיר כמייצגת את אדריכלות הסגנון הבינלאומי. עיריית תל אביב כינתה את אזורי ההכרזה בשם "העיר הלבנה" והכירה במאות מבנים לשימור. מדי שנה בחודשי הקיץ נערך פסטיבל "לילה לבן" המציין את יום השנה להכרזת אונסק"ו. בתי העיר הלבנה, כ-4,000 מבנים המרוכזים בין רחוב אלנבי בדרום, דרך בגין ואבן גבירול במזרח, נחל הירקון בצפון והים במערב, הפכו לסימני ההיכר של העיר. רחוב שדרות רוטשילד, אולי היפה והמעניין ביותר בעיר, נמתח מהקצה הצפוני של מרכז העיר ועד לשכונת נווה צדק בקצה הדרומי. שדרות רוטשילד, על עצי הפיקוס האדירים שצומחים בה עוד משנות ה-30' (והפכו לזן העץ הכי מזוהה עם תל אביב), היא דוגמא ומופת לאדריכלות הבאוהאוס, ושוכנים בה מבנים רבים שעברו הליך שימור ושיחזור (ראו סיור "העיר הלבנה"). בקצה השדרה ניצבת כיכר התזמורת המחודשת, וסביבה כמה ממבני התרבות החשובים בעיר. בצידה הצפוני של הכיכר נמצא היכל התרבות, שהוא לא רק אחד מאולמות הקונצרטים הגדולים בישראל, אלא גם מקום מושבה של התזמורת הפילהרמונית הישראלית. לצידו ניצב ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת זמננו, שהוא מעין שלוחה קטנה של מוזיאון תל אביב לאמנות, ומוצגות בו תערוכות מתחלפות. המבנה הבולט ביותר בכיכר הוא בית תיאטרון הבימה החדש.

כיכר ביאליק

תל אביבים יודעי ח"ן שומרים לעצמם את סוד קיומה של הכיכר הנחבאת לכלים, המזכירה את תל אביב של פעם, זו של בתי קפה שהגישו שטרודל תפוחים וזוגות שצעדו שלובי זרועות לאורך בן יהודה שטראסה. בימי המנדט היא היתה מקום כינוס עירוני סואן, ואפילו התקיימו בה הפגנות נגד השלטון הבריטי. כיום הכיכר הפכה למתחם ביאליק, מתחם תרבות רב תחומי שכולל מספר מוזיאונים ומרכזים ששופצו בשנים האחרונות. המתחם המתפתח הולך ותופס את מקומו כמרכז התרבות העברית של תל אביב, וצעירים רבים פוקדים כאן ערבי ספרות ושירה, אופנה ותרבות. במתחם נמצאים בית ביאליק, בית העיר, בית ראובן, המרכז למוסיקה ע"ש פליציה בלומנטל, מוזיאון הבאוהאוס, קפה ביאליק ועוד.
pois:referrer-text-secondary
create a trip