מוזיאון אילנה גור

סמטת מזל דגים 4, תל אביבבקרו באתר

אודות

מוזיאון אילנה גור הוא לא רק מוזיאון, אלא גם ביתה של האמנית אילנה גור. גור היא פסלת ואמנית וותיקה שעובדת הרבה עם ברזל ומתכות ועושה פסלים, תכשיטים ובגדים. במוזיאון, השוכן בבית עתיק בסימטה ציורית ביפו העתיקה, מוצגות יצירותיה של גור לצד יצירות של אמנים נוספים מהארץ ומחו"ל. הביקור במקום מעניין דווקא בשל העובדה שזהו בית מגורים חי ומתפקד ולא מתחם תצוגה שגרתי.

אתרים נוספים בסביבה

גלריה שלוש

גלריה שלוש ממוקמת בבניין עתיק ומשוחזר במרכז תל אביב. במקום מספר חללים בהן מוצגות תערוכות מתחלפות, חלל בו מתקיימות פעילויות אוונגרד, "סלון שלוש" על הגג בו מתקיימות פעילויות תרבותיות אינטימיות ובית-קפה וחנות ספרים (סניף שני ל"תולעת ספרים" מכיכר רבין) בקומת הקרקע.

מוזיאון תל אביב לאמנות

יותר מחצי מיליון מבקרים פוקדים את המוזיאון, שנחשב החשוב והמרכזי בישראל לאמנות מודרנית. לצד האוספים הקבועים מציג המוזיאון מדי שנה כ-25 תערוכות מתחלפות של אמנות ישראלית ובינלאומית בתחומים שונים: ציור, פיסול, רישום והדפס, וידיאו וצילום, עיצוב ואדריכלות וגם ספריות, חדרי עיון וארכיונים לחקר האמנות. בנוסף מתקיימת במוזיאון פעילות תרבותית הכוללת קונצרטים קלאסיים לצד ג'אז ומוזיקת עולם, סרטי איכות, סדרות הרצאות, הצגות לילדים ואירועים מיוחדים. ראשיתו של מוזיאון תל אביב בשנות ה-30', כשמאיר דיזנגוף, ראש העיר המיתולוגי של תל אביב, החליט לתרום את ביתו שבשדרות רוטשילד לטובת הקמתו של מוזיאון עירוני לאמנות. ברבות השנים ביתו נהיה צר מלהכיל את כל יצירות האמנות שנאספו, ובשנת 1971 נחנך מקום משכנו הנוכחי של המוזיאון. בשנת 2011 נחנך האגף החדש של המוזיאון הקרוי על שם התורמים שמואל והרטה עמיר. אגף זה הכפיל את גודלו של המוזיאון, ונחשב ליצירת אמנות בפני עצמו בזכות ההתגברות על התנאים המאתגרים בהם נבנה - השטח שיועד לבנייתו תוכנן בצורת משולש, הנוגד את הנטייה הטבעית של גלריות לחללים מרובעים. כמו כן, לא היה ניתן לבנות את האגף החדש לגובה שיעפיל על המבנה הקיים של המוזיאון, אך גם בנייה מתחת לפני הקרקע מציבה קושי, משום שאינה מאפשרת חדירה של אור טבעי הנחוץ כל כך להתבוננות ביצירות אמנות. אדריכל המבנה הצליח ליצור מפל של אור מהמפלסים העליונים למפלסים התת-קרקעיים.

בית התפוצות

בית התפוצות מספר את סיפורו של העם היהודי, אמונתו, ייעודו ופועלו, ואת תרומתה של יהדות העולם לאנושות. במוזיאון תערוכת קבע ותערוכות מתחלפות המציגות את סיפורו של העם היהודי באמצעות צילומים, מסמכים, כלים, חפצי אמנות, ציורי קיר, סרטים ועוד. במוזיאון אין אף פריט היסטורי אותנטי (למעט מגילת קלף אחת במרכז תצוגת הקבע של המוזיאון), וכל הפריטים המוצגים בו הם שחזורים או דגמים. תצוגת הקבע פותחת שער לנושאים שונים הקשורים לעם היהודי בגולה - חיי המשפחה, מנהגי הקהילות השונות, דגמים של בתי כנסת ברחבי עולם, יצירות יודאיקה ויחסיהם של היהודים עם הלא-יהודים בסביבתם. המתעניינים בשורשיהם המשפחתיים יכולים גם לגשת אל מרכז המחקר והארכיונים של בית התפוצות המוקדשים לחקר הגיניאולוגיה של משפחות יהודיות.

מוזיאון ארץ ישראל תל אביב

מוזיאון ארץ ישראל הוקם בשנות ה-50, על מנת להציג את הרבדים השונים של הקשר בין האדם לבין ארץ ישראל לאורך ההיסטוריה. תערוכות הקבע במקום כוללות ביתנים המתארים את כושר היצירה של תושבי ארץ ישראל הקדומה, כמו ביתן הקרמיקה (התפתחות הקדרות), ביתן נחושתן (התפתחות השימוש בנחושת) וביתן הזכוכית (התפתחות יכולת ניפוח הזכוכית). במוזיאון נמצא גם "מרכז אדם ועמלו", המתאר את חיי היומיום בארץ ישראל בימי קדם, באמצעות שחזור של כלים שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות. במקום תערוכות קבע מעניינות נוספות, גנים ארצישראליים רחבי ידיים, כמו גם תערוכות אמנות מתחלפות של ציור וצילום. שימו לב גם כי בשטח המוזיאון נמצא אתר ארכיאולוגי בשם תל קסילה - במקום שבו שכן יישוב פלשתי לפני למעלה מעשרת אלפים שנה. בין שרידיו נתגלה מקדש פלשתי, שייחודו בכך שהוא הממצא היחיד בעולם של מקום פולחן המזוהה עם הפלישתים. לחובבי האסטרונומיה (ולילדים) מומלץ לבקר בפלנטריום ולצפות במופע אור-קולי על פלאי היקום. שימו לב כי רצוי לפנות לביקור במוזיאון מספר שעות, כדי להנות ולהתרשם מהתצוגות השונות שהוא מציע. חנות המוזיאון מציעה מגוון מתנות ישראליות מקוריות פרי עבודתם של מעצבים ישראלים.
התחילו לתכנן את החופשה הבאה שלכם בחו״ל בלחיצה כאן!
create a trip