בנהופשטראסה

Bahnhofstrasse, Zürich
pois:book-now

pois:about

הבנהופשטראסה, הרחוב הראשי של ציריך ויש האומרים של שוויץ כולה, מתחיל בתחנת הרכבת הראשית. הרחוב נבנה בשנת 1867, לאחר שנסתמה בעפר "תעלת הצפרדעים" שהשתרעה מתחנת הרכבת עד לאגם. כחלק מפרויקט הבנייה הגדול, נהרסה גם תחנת הרכבת שהייתה עשויה עץ. ב-1871 נפתחה התחנה החדשה והנוכחית, אחת היפות והגדולות ביותר באירופה באותן שנים. הבנהופשטראסה, שנבנה במקורו כרחוב מגורים אופנתי, הפך אט-אט את עורו עד שהיה לעמוד השדרה המסחרי-יוקרתי של ציריך. אורכו של הרחוב הוא 1.4 ק"מ. ניתן לחצות את כולו בעשרים דקות, אבל סביר כי...

pois:also-like

המוזיאון השוויצרי הלאומי

הצצה אמיתית לזהות והמורשת השוויצרית על גווניה השונים ניתן למצוא במוזיאון הלאומי של שוויץ, המוזיאון החשוב, הגדול והמרשים ביותר בכל הקשור להיסטוריה של המדינה, בו נמצא האוסף הגדול והמקיף ביותר של מוצגים המתוארכים מתקופת האבן ועד למאה ה-19. פריטים מעניינים בתצוגה הם הגלגלים הראשונים שנמצאו בציריך ונחשבים לראשונים מסוגם בעולם. עוד בתצוגה: כלי נשק, מדים, דגלי קרב וחג, עבודות זהב וכסף, קרמיקה, זכוכית ועוד, כמו גם מטבעות, מדליות, ציורים, ויטראז'ים, פסלים, רהיטים, שעונים, כלי נגינה, כלי עבודה ועוד חפצי אמנות ופריטים מחיי היומיום. בשנת 1891, לאחר התלבטויות רבות על מיקום המוזיאון הלאומי של שוויץ, ציריך ניצחה את המתחרות המובילות כמו לוצרן, באזל וברן. האדריכל הצעיר גוסטב גול נבחר לתכנן את המוזיאון וביסס את עיצובו על מאפיינים אדריכליים היסטוריים שונים מתקופת ימי הביניים המאוחרות והעידן המודרני, ושילב אותם ליצירה שלמה. עיצוב המוזיאון הלאומי של שוויץ נועד לבטא אחדות בין האוספים, התערוכות והאדריכלות. הוא גם שולב עם בית הספר לאמנות, ובכך סיפק דרישה חשובה נוספת של אותה התקופה: קיום שני המוסדות זה לצד זה, כך שהמוזיאון שימש דוגמה והשראה עבור הסטודנטים. כיום, המוזיאון הלאומי של ציריך נחשב לאחד המבנים הבולטים מהמאה ה-19 ומונומנט אדריכלי בעל חשיבות לאומית. ב-2016 נפתח מבנה נוסף שתוכנן על ידי האדריכלים השוויצרים Christ ו-Gantenbein. מבנה זה משלים באופן מלא את האגף של גוסטב גול בבניין ומכיל אולמות תצוגה גדולים, ספרייה מודרנית ואודיטוריום לאירועים ציבוריים. בקומת הקרקע ובקומה הראשונה מוצגים האוספים הפרה-היסטוריים, האוסף הרומי, ואחד האוספים העשירים והמרשימים ביותר של תקופת שושלת המלכים הקרולינגים. בקומה הראשונה תמצאו גם אולמות מרוהטים על כל חפציהם, עד לפרטים הקטנים ביותר, וכן אוסף של שעונים, גאוות התעשייה השוויצרית, מהמאה ה-16 עד ה-19. חובבי עולם האבירות ייהנו מאולם המוקדש לכלי הנשק ובגדי השריון של האבירים הלוחמים, המכסה את קורות המלחמות מהמאה ה-13 עד המאה ה-18, כולל יצירתו המונומנטלית של הצייר פרדיננד הולדר מ-1899, המתארת את "נסיגת כוחות הקונפדרציה בקרב מארינגו". כיאה לעיר שהיא מרכז תעשיית הטקסטיל, בקומה השנייה של המוזיאון מוצג אוסף של תלבושות קנטונליות עממיות, כפריות ועירוניות, משלוש-מאות השנים האחרונות. כמו כן, במוזיאון תצוגה ארכיאולוגית המציגה את העבר הקדום של שוויץ. במקום אף מוצג דגם של שלד ממותה ענקית שנמצא בשוויץ.

קתדרלת פראומונסטר (Fraumünster)

קתדרלת פראומונסטר שנמצאת בגדה השמאלית של נהר הלימאט מהווה את אחד האתרים היפים והמעניינים ביותר של העיר. במקור, הורה המלך לואי הגרמני לבנות במקום מנזר בנדיקטיני לבנות אצולה שנבנה במאה ה-9. המנזר היה מאוכלס על ידי חברות האצולה של אירופה ונהנה מחסות המלכים. בסביבות המאה ה-11 הוא היה אחראי על טביעת מטבעות ואיסוף אגרות. אם המנזר, שהייתה תמיד אחת מנסיכות העיר, שלטה על העיר ועל שטחים כפריים עצומים שהשתרעו עד לקנטון אורי. כאשר הגיעה הרפורמציה לציריך, מסרה אם המנזר האחרונה את מפתחות המנזר לראש העיר הנס ואלדמאן, שהיה הגבר הראשון שפסע פנימה אל קודש הקודשים הנשי. בין המאות ה-12 וה-14 נבנתה בשלבים הכנסייה שבצמוד למנזר, כנסייה עם צריח כחול אלגנטי המתנשא מעל קו הרקיע של ציריך. את דמותה הנוכחית לבשה הכנסייה בעקבות שיפוצים כלליים שנערכו בה בשנות השלושים של המאה ה-18, אך אלה הותירו את אולם התווך, שנבנה במאה ה-14 בסגנון גותי. מאפיין ארכיטקטוני חשוב נוסף הוא הטרנספט המקומר הגבוה. כשתכנסו לכנסייה, תתקבלו עם מראה של שלושה מעברים, ספינה גותית ומקהלה רומנסקית. עם גובה בולט של 18 מטרים, המקהלה היא אחד מהאלמנטים היפים והבולטים בתוך הכנסייה. בשנת 1970 יצר האומן היהודי מארק שאגאל שורת ויטראז'ים יפים להפליא מאחורי מקום המקהלה, המשתלבים ביופי הכללי. שלושת החלונות העיקריים הם חלון יעקב הכחול עם סולם לגן עדן, חלון ישו הירוק, ובו מרים, יוסף וישוע התינוק, וחלון ציון הצהוב המתאר את דוד המלך ובת-שבע בירושלים החדשה. בצדדים ישנם חלונות המתארים את הנביאים ומשה. ליד היציאה הראשית ישנו חלון נוסף של אמן מפורסם אחר, ג'קומטי. העוגב בכנסיית פראומנסטר הוא הגדול ביותר בקנטון ציריך, ובעל 5793 צינורות. ישנם גם ציורי קיר של פול בודמר המתארים את האגדה על ייסוד המנזר ועל הקדושים הפטרונים של העיר, פליקס ורגולה. עם ההיסטוריה המסקרנת שלה, הארכיטקטורה הייחודית והמיקום המרכזי שלה, הכנסייה ללא ספק כבשה את ליבם של מטיילים רבים. אם אתם רוצים להפיק את המירב מהביקור, מומלץ לבקר באור יום. באור חמשת חלונות הזכוכית הצבעוניים של הכנסייה משתקפים ונוצצים בשמש. הביקור בכנסייה בתשלום.

גן החיות של ציריך

גן החיות של ציריך הוא מהיפים ביותר בשוויץ (אם כי קטן מאלה של בזל וברן). בגן החיות כ-4,000 בעלי חיים מ-380 מינים שונים וכן אטרקציות לא שגרתיות, כמו האפשרות להציץ לחיי משפחת בונים במחילות ולצפות בצבים עצומים, נחשי ענק, משפחת פילים אסיאתיים ועוד. גן החיות של ציריך הוקם בשנת 1929 ושוכן במיקום אידיאלי על ציריך ברג, ברובע פלונטרן של העיר, כ-4.5 ק"מ ממרכז העיר. גן החיות ממוקם מעל גגות ציריך ומוקף בצמחייה ירוקה, אך ניתן להגיע אליו במהירות ובקלות ממרכז העיר. התושבת העתיקה ביותר היא Nigrita, צבה ענקית מהגלפגוס. הצבה בת יותר מ-70 ומתגוררת בגן החיות מאז 1946. גן החיות של ציריך משמש כמתווך בין אנשים, בעלי חיים וטבע. הוא שופע ביוזמות מרתקות ופרויקטים לשימור, ותורם לשמירה על המגוון הביולוגי. יש כמה אטרקציות מובילות בגן החיוך של ציריך. הראשונה היא "יער הגשם של מסואלה" שנפתח בשנת 2003. זוהי מערכת אקולוגית של יערות גשם וביתם של למעלה מ-50 מינים של חולייתנים. יער הגשם ידוע גם בשביל עצים המאפשר לתיירים לקבל מבט ממעוף הציפור על יער הגשם. תוכלו למצוא כאן נחשים, שממיות, תוכים, צבים ועוד הרבה בעלי חיים ובעלי חוליות שאת רובם ניתן למצוא במדגסקר. אזור נוסף הוא "לווה סוואנה", המתחם הגדול ביותר בגן החיות. כאן תמצאו מינים שונים של בעלי חיים כולל זברות, יענים, ג'ירפות, צבועים, קרנף לבן, אנטילופות, סוריקטות ועוד. אל תפספסו את "המתחם האוסטרלי" שהוקם בשנת 2018. הוא כולל מינים שונים של בעלי חיים שמקורם באוסטרליה כמו קנגורו, קואלות, אמוס ועוד. אטרקציה נוספת היא "סטפה מונולוגית" שהוקמה בשנת 2015. זהו אזור המשתרע על שטח של 7,300 מ"ר ובו גמלים בקטריאניים שונים, יאקים מבויתים, עיזי קשמיר ועוד. ניתן לצאת לסיור לילי באיזור וכן ליהנות מאטרקציות כמו רכיבה על גמלים. אם הילדים שלכם אוהבים חיות באופן מיוחד, אל תפספסו את אזור "זואלינו". זהו מקום נהדר לילדים ואפילו למבוגרים המעוניינים באינטראקציה ישירה עם בעלי חיים מבויתים. ניתן למצוא חיות משק כמו עיזים, חזירי ים, הודו בר, עוף פקין, ארנב ננסי, לאמה ועוד. ניתן ללטף ולהאכיל את החיות. מלבד אזורים אלו, ישנן אטרקציות נוספות כמו אקווריום, רכבל, בניינים חדשים לקופים ועוד. כמו שאפשר להבין, לא יהיה לכם משעמם אפילו לא לרגע ואפשר לבלות כאן בכיף לפחות חצי יום. מדובר על אחת האטרקציות המיוחדות ביותר עבור משפחות עם ילדים בציריך.

הקתדרלה הגדולה של ציריך (Grossmünster)

גרוסמונסטר היא כנסייה פרוטסטנטית הנקראת לפעמים "המפלצת הגסה" על ידי מקומיים דוברי אנגלית. פירוש השם גרוסמונסטר (Grossmünster) הוא "השר הגדול", והכנסייה היא אחת מארבע הכנסיות הגדולות בעיר ציריך (לצד Fraumünster, Predigerkirche ו-St. Peterskirche). הכנסייה ממוקמת בעיר העתיקה של ציריך ועל גדת נהר לימאט. מגדלי התאומים הבולטים שלה נחשבים לחלק אייקוני מקו האופק של העיר. הכנסייה נבנתה בסגנון האדריכלות הרומנסקי ​​שהיה רווח בתקופת ימי הביניים באירופה והתאפיין בקשתות חצי עגולים. לפי האגדה, קרל הגדול גילה את קבריהם של הקדושים הפטרונים של העיר, פליקס ורגולה, והורה לבנות כנסייה במקום. בנייתו של גרוסמונסטר החלה בשנת 1100. בסיסי המגדל הוקמו בשנת 1180 ועבודות הבנייה נמשכו תקופה ארוכה מאוד והסתיימו בסביבות 1220. מגדלה הדרומי הושלם רק בשנת 1480. המגדלים המחודדים שנישאו מעל הקתדרלה עלו באש בשריפה שפרצה בשנת 1763 והוחלפו בכיפות עץ מכוסות מתכת שנעשו ירקרקות עם הזמן, בסגנון שהוא חיקוי לאדריכלות הגותית המאוחרת. העיטורים המקוריים היחידים שנותרו היום הם כמה ציורי קיר דהויים בקפלה צדדית ותיאורים של סצנות קרב וגילויו של קרל הגדול את קבריהם של פליקס ורגולה. הקריפטה של ​​הכנסייה היא הגדולה ביותר בשוויץ ומתוארכת למאות ה-11 וה-13. לאורך תקופת ימי הביניים, גרוסמינסטר ופראומינסטר (הממוקם על הגדה הנגדית של נהר לימאט) התחרו ביניהן על החזקת שרידי הפטרונים. בסופו של דבר, שתי הכנסיות הסכימו להחזיק במשותף בסמכות ויזמו תהלוכה ציבורית גדולה ב-11 בספטמבר מדי שנה, שמתקיימת ברציפות עד היום ונחשבת ליום חג ציבורי בציריך. במחצית הראשונה של המאה ה-16, כנסיית גרוסמינסטר הייתה נקודת ההתחלה של הרפורמציה השוויצרית-גרמנית בראשות הולדריש צוינגלי והיינריך בולינגר. כתוצאה מהרפורמה חלו שינויים רבים, אחד מהם הוא הפיכת פנים הכנסייה לפשוט יותר. כמו כן, הוציאו מהכנסייה את העוגב המקורי ואת פסלוני הדת. בשנת 1932 יצר ג'אקומטי ויטראז'ים חדשים לחלונות הקתדרלה ובשנת 1938 הוסיף האומן אוטו מונץ על שער הכניסה תמונות מחייו של צווינגלי, הכומר שהביא במאה ה-16 את הרפורמציה לציריך. מי שבכושר יוכל לטפס לאחד משני המגדלים בגובה של 187 מדרגות וליהנות מתצפית מרהיבה על כל העיר, על גגות ציריך והנהר כמו גם פסגות אלפיניות הרחק באופק. סיורים מודרכים נערכים כאן ביום ראשון השני של כל חודש, אך הם מתאימים לדוברי גרמנית בלבד.
pois:referrer-text
create a trip